لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

عرضه گوشت باز هم کاهش یافت 


افزایش قیمت گوشت و مرغ در ایران
افزایش قیمت گوشت و مرغ در ایران

در ادامه روند کاهشی تولید و عرضه مرغ در کشور، مرکز آمار ایران اعلام کرد که وزن گوشت عرضه‌ شده طیور کشتار شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار درصد و نسبت به ماه قبل هفت درصد کاهش یافته است.

وب‌سایت «اکو ایران» با بررسی آمارهای منتشر شده اعلام کرده است که عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور در پایین‌ترین سطح از آذر ماه سال ۹۹ تا آذر ماه سال ۱۴۰۲ قرار گرفته است.

برهمین اساس اعلام شده است که در آبان ماه سال جاری عرضه گوشت قرمز ۳۷ هزار و ۱۴۷ تن بوده که با کاهش حدود ۳۲۴ تنی به ۳۶ هزار و ۸۲۳ تن در آذرماه ماه سال جاری رسیده است.

کاهش تولید و عرضه گوشت منجر به افزایش قیمت نیز شده است که مرور وب‌سایت‌های اعلام قیمت در ایران نشان می‌دهد که ارزان‌ترین گوشت قرمز در سطح شهر تهران ۶۰۰ هزار تومان است. قیمت گوشت در مناطق و فروشگاه‌های خاص که مدعی بالا بودن کیفیت و استاندارد هستند به بیش از یک میلیون تومان نیز می‌رسد.

در همین رابطه علیرضا پیمان‌پاک، قائم‌مقام وزیر کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار، قیمت گوشت در تهران را ۶۲۰ هزار تومان و قیمت‌های بالاتر را محدود به شمال شهر تهران دانسته است.

پیمان پاک همچنین وعده افزایش تولید گوشت قرمز در بهار سال آینده و بهبود قیمت‌ها را نیز داده است. این اظهارات در نگاه اول شاید مثبت باشد اما در واقع معاون وزیر کشاورزی با این اظهارات اخلال در نظام تولید و توزیع و قیمت‌ها را تایید کرده و وعده بهتر شدن شرایط را داده است.

تورم در ایران موجب افزایش هزینه‌های تولید شده است و وعده‌های دولت برای حمایت از تولید و تخصیص ارز مورد نیاز به خصوص در حوزه کالاهای اساسی نیز راه به جایی نبرده است.

برهمین اساس با کاهش بی‌سابقه سرانه مصرف گوشت در ایران و افزایش هزینه‌های جاری تولید در کنار قیمت بالای نهاده‌های دامی، روند تولید گوشت در کشور کاهشی شده است.

طی روزهای اخیر اظهارات یک کارشناس و مجری برنامه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبنی بر کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز به ۷۰۰ گرم در سال نیز خبر ساز شد.

XS
SM
MD
LG