لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

تأیید مرگ عادل کیانپور در زندان؛ قوه قضاییه: «بدون مشکل خاصی» به بیمارستان منتقل شد


عادل کیانپور
عادل کیانپور

سخنگوی قوه قضاییه با تأیید مرگ عادل کیانپور در زندان ادعا کرد که او زندانی سیاسی نبود و اعتصاب غذا نکرده بود و «بدون این که مشکل خاصی داشته باشد» به بیمارستان اعزام شد.

ادعای ذبیح الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه، در حالی است که بنا بر فایل صوتی منتشر شده که به عادل کیانپور منتسب است، او اعلام کرده بود: «در برابر ظلم حاکم بر ما، به نام کشور [و] ملت، در راه عدالت و دموکراسی اعتصاب غذای خود را به صورت رسمی در تاریخ ۴ دی ١۴٠٠ در زندان مرکزی اهواز شروع ... می‌نمایم.»

یازدهم دی ماه نیز مادر آقای کیانپور در پیامی ویدیویی با اشاره به گذشت ۱۴ ماه از بازداشت فرزندش توسط دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی به اتهام تبلیغ علیه نظام، از ابتلای وی به کرونا خبر داده بود.

به گزارش رسانه‌های ایران ذبیح‌الله خداییان روز سه‌شنبه ۱۴ دی در نشست خبری گفت که عادل کیانپور «محکومیت مالی داشت» و بنا بر «اطلاع از دادگستری اهواز این شخص در حال اعتصاب غذا نبود.»

سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: «این شخص بدون این که مشکلی داشته باشد، اعلام نارضایتی می‌کند و به بیمارستان اعزام [می‌شود] و در نهایت فوت می‌کند. حسب گزارش‌ها اعتصاب غذا صحت ندارد و منتظریم پزشکی قانونی علت فوت را اعلام کند.»

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر اهواز، عادل کیانپور، زندانی سیاسی در زندان شیبان اهواز، پس از یک هفته اعتصاب غذا در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه و بدون رسیدگی پزشکی عصر شنبه ١١ دی‌ ماه درگذشت.

مقامات جمهوری اسلامی همواره ادعا کرده‌اند که در ایران جرم سیاسی وجود ندارد و بازداشت زندانیان سیاسی را به اتهامات دیگر از جمله «امنیتی» نسبت می‌دهند.

سازمان عفو بین‌الملل ۲۴ شهریور ماه در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مرگ یک زندانی در ایران، در بیانیه‌ای به موارد متعدد مرگ «ناشی از شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها یا استفاده مرگبار از سلاح گرم و گاز اشک آور توسط مقامات» اشاره کرد و با استناد به تحقیقات و مستندات قبلی نوشت: «از ژانویه سال میلادی۲۰۱۰ تاکنون، دست‌کم ۷۲ مورد مرگ در ۴۲ زندان و بازداشتگاه در ۱۶ استان در سراسر کشور رخ داده است» اما مقامات ایران از پاسخگویی درباره مرگ آنها سر باز زده‌اند.

پس از این گزارش عفو بین‌الملل، چند زندانی دیگر در ایران به دلایل مختلف جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG