لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

یک متهم بمبگذاری در هواپیمای لاکربی در آمریکا محاکمه می‌شود


تصویری از لاشه هواپیمای پان‌ام در لاکربی، اسکاتلند. ٢١ دسامبر ١٩٨٨
تصویری از لاشه هواپیمای پان‌ام در لاکربی، اسکاتلند. ٢١ دسامبر ١٩٨٨

فرد لیبیایی متهم به ساختن بمبی که در سال ١٩٨٨ یک هواپیمای مسافربری را بر فراز لاکربی اسکاتلند منهدم کرد، توسط ایالات متحده دستگیر شده است.

اداره امور مالی و دادستانی اسکاتلند در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به خانواده‌های کشته‌شدگان بمب‌گذاری لاکربی گفته شده است که مظنون ابوعقیله مسعود در بازداشت ایالات متحده است.»

وزارت دادگستری ایالات متحده این اطلاعات را تایید کرد و افزود: «انتظار می رود او در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در واشنگتن دی‌سی برای استماع اتهاماتش حاضر شود.» هیچ اطلاعاتی در این مورد که چگونه مسعود در بازداشت ایالات متحده قرار گرفت، ارائه نشده است.

پرواز شماره ١٠٣ پان‌ام که از لندن به نیویورک در پرواز بود، در ٢١ دسامبر ١٩٨٨ بر فراز لاکربی منفجر شد و تمام ۲۵۹ سرنشین هواپیما و ١١ نفر دیگر روی زمین کشته شدند.

وزارت دادگستری ایالات متحده در دسامبر ٢٠٢٠ در سی و دومین سالگرد این بمبگذاری اتهامات جدیدی را علیه مسعود اعلام کرد.

ویلیام بار، دادستان کل وقت، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «سرانجام، این مرد که مسئول کشتن آمریکایی‌ها و بسیاری دیگر است، به خاطر جنایاتش به عدالت سپرده خواهد شد.»

در سال ٢٠٠١، عبدالباسط المقرحی افسر سابق اطلاعات لیبی به اتهام بمب‌گذاری در این پرواز محکوم شد. او تا به امروز تنها فردی است که به اتهام دست داشتن در این حمله محکوم شده است. یک درخواست تجدیدنظر آقای المقرحی رد شد و او که به بیماری مهلک سرطان مبتلا بود از درخواست دیگرش برای تجدیدنظر قبل از اینکه در سال ٢٠٠٩ به خاطر ملاحظات انساندوستانه آزاد شود، صرف‌نظر کرد.

او که همچنان ادعای بی‌گناهی می‌کرد، در سال ٢٠١٢ در لیبی درگذشت.

پیشرفت در تحقیقات زمانی رخ داد که مقامات آمریکایی در سال ٢٠١٧ نسخه‌ای از مصاحبه‌ای را دریافت کردند که مسعود، کارشناس قدیمی مواد منفجره سرویس اطلاعاتی لیبی، پس از دستگیری در پی فروپاشی رژیم سرهنگ معمر قذافی با مجریان قانون لیبی در سال ٢٠١٢ انجام داده بود.

مقامات آمریکایی گفتند مسعود در آن مصاحبه به ساخت بمب برای حمله در هواپیمای پان‌ام اعتراف و برای انجام این حمله با دو توطئه‌گر دیگر همکاری کرده بود. او همچنین گفت که این عملیات به دستور سرویس اطلاعاتی لیبی انجام شده بود و طبق شهادت نامه اف بی آی که در این پرونده ثبت شده است، قذافی پس از حمله از او و سایر اعضای تیم تشکر کرده است.

در حالی که مسعود اکنون سومین مقام اطلاعاتی لیبی است که در ارتباط با بمب گذاری لاکربی در ایالات متحده متهم شده، اما او اولین کسی است که در یک دادگاه آمریکایی محاکمه می شود.

دفتر دادستانی اسکاتلند در بیانیه خود افزود: «دادستان ها و پلیس اسکاتلند با همکاری دولت بریتانیا و همکاران آمریکایی، به پیگیری این تحقیقات ادامه خواهند داد و تنها هدفشان این است که کسانی را که همراه با المقرحی اقدام کرده‌اند، به دست عدالت بسپارند.»

XS
SM
MD
LG