لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

لیبی از شناسایی دو مظنون جدید در پرونده لاکربی خبر داد


لیبی دو مظنون جدید در پرونده لاکربی را شناسایی کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

لیبی روز جمعه اعلام کرد دو مظنون جدید در پرونده بمب گذاری لاکربی را شناسایی کرده است. مقامات آمریکایی و اسکاتلندی از دولت لیبی مستقر در طرابلس درخواست کمک کرده‌اند تا بتوانند این دو مظنون را بازجویی کنند.

نام یکی از دو مظنون شناسایی شده، عبدالله السنوسی، رییس دستگاه اطلاعاتی معمر قذافی دیکتاتور پیشین لیبی است.

السنوسی در حال حاضر به دلیل نقشی که در سرکوب اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۱ علیه حکومت قذافی ایفا کرد، دوران محکومیت خود را در زندانی در طرابلس می‌گذراند.

هنوز جزئیات مربوط به مظنون دوم، که محمد أبو عجيله معرفی شده، منتشر نشده است. یکی از سخنگویان دولت مستقر در طرابلس به خبرنگاران گفت، هنوز بطور رسمی اطلاعاتی به دادستانی کل لیبی ارائه نشده است.

منابع خبری می‌گویند این دو با عبدالباسط المقرحی، تنها محکوم پرونده، ارتباط داشته‌اند.

در سال ١٩٨٨ میلادی بمب‌گذاری در پرواز شماره ۱۰۳ شرکت هواپیمایی پان آمریکن که از لندن به نیویورک می‌رفت، باعث انفجار این هواپیما بر فراز شهر لاکربی، در اسکاتلند شد. واشنگتن و لندن، لیبی را مسئول آن بمبگذاری می‌دانند.

جیم سوایر پدر یکی از قربانیان این پرونده از روشن‌تر شدن بخش دیگری از این پرونده که موجب کشته شدن ۲۷۰ نفر از مسافران و ساکنان شهر لاکربی در اسکاتلند شد، استقبال کرد و گفت "اگر مدارکی دال بر دخالت دیگران در پرونده قتل بستگانم وجود دارد، می‌خواهم از آن مطلع شوم."

وی همچنین خواستار روشن شدن نقش دولت وقت لیبی در این پرونده شد.

مقامات قضایی آمریکا و اسکاتلند به دنبال همراهی دولت اسلامگرای مستقر در طرابلس برای بازجویی از دو مظنون جدید پرونده هستند.

یکی از سخنگویان دادستانی اسکاتلند در بیانیه‌ای گفت، طبق قوانین اسکاتلند و ایالات متحده، مدارک کافی برای ادامه تحقیقات از این دو فرد درباره نقششان در این پرونده وجود دارد و بنابر این ما از دولت لیبی خواستار همکاری در بازجویی از این دو مظنون هستیم.

با این حال، اعزام بازجویان به این شهر که در اختیار گروهی اسلامگرا است و از دیدگاه بین المللی دولت رسمی لیبی تلقی نمی‌شود، دشوار است.

XS
SM
MD
LG