لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

بمب گذار لاکربی درگذشت


به گفته اعضای خانواده عبدالباسط المقراحی، مامور امنیتی پیشین لیبی و عامل بمب گذاری هوایی لاکربی در خانه خود در طرابلس پایتخت لیبی درگذشت.

عبدالباسط المقراحی که به هنگام مرگ شصت ساله بود، تنها کسی بود که در بمب گذاری در پرواز ۱۰۳ هواپیمای پان امریکن مجرم شناخته شد. این هواپیما برفراز شهر لاکربی در اسکاتلند منفجر شد و به مرگ ۲۷۰ نفر منجر شد. در این انفجار علاوه بر همه سرنشینان هواپیما، یازده تن از از ساکنان لاکربی نیز بر اثر سقوط هواپیما کشته شدند.

المقراحی در دادگاهی اسکاتلندی که در کشور بی طرف هلند برگزار شد، در سال ۲۰۰۱ مجرم شناخته شد و به حبس ابد محکوم شد. در سال ۲۰۰۹ پس از هشت سال تحمل زندان، المقرحی که به سرطان پروستات دچار شده بود به دلایل انسان دوستانه مورد عفو مقام های اسکتلندی قرار گرفت. پزشکان در آن زمان گفته بودند که بیش از سه ماه از عمر او باقی نمانده است.

آزادی و بازگشت او به لیبی در دوران معمر قذافی و استقبالی که از او به عنوان قهرمان به عمل آمد، خشم خانوده های قربانیان و نیز انتقاد آمریکا را از این آزادی برانگیخت.

به گزارش کارآگاهان، المقراحی همراه با عده ای دیگر با فرمان حکومت قذافی به این بمب گذاری دست زده بود. المقرحی تا پایان عمر هرگونه دخالت دراین بمب گذاری را انکار کرد.
XS
SM
MD
LG