لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

اوکراین: روسیه یک «کشور تروریست» است


هیئت های نمایندگی اوکراین و روسیه در دادگاه بین المللی در لاهه
هیئت های نمایندگی اوکراین و روسیه در دادگاه بین المللی در لاهه

اوکراین روز سه شنبه، ۱۶ خرداد، در آغاز نشست دادگاه بین المللی برای بررسی موضوع حمایت روسیه از جدایی طلبان شرق اوکراین که متهم به سرنگون کردن یک هواپیمای مالزیایی در سال ۲۰۱۴ میلادی هستند، روسیه را یک «کشور تروریست» خواند.

این نخستین بار از زمان تهاجم همه جانبه روسیه به اوکراین در ۲۴ ماه فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی است که وکیلان مدافع اوکراین و روسیه در این دادگاه وابسته به سازمان ملل متحد در شهر لاهه هلند شرکت می کنند. این دو کشور،​ هیئت های حقوقی شامل دهها تن، را به نشست های این دادگاه بین المللی اعزام کرده اند.

هیئت قضات ۱۶ نفری دادگاه،​ ادعای اوکراین را دایر بر نقض میثاق ضد تروریسم ملل متحد توسط روسیه به دلیل تجهیز و تأمین اعتبار مالی نیروهای جدایی طلب هوادار روسیه بررسی می کند. این نیروها در تابستان ۲۰۱۴ میلادی،​ یک فروند هواپیمای مسافربری مالزی را بر فراز منطقه شرقی اوکراین با یک موشک ساخت روسیه هدف قرار دادند و آن را سرنگون کردند که در نتیجه آن، همه ۲۹۸ خدمه و سرنشین هواپیما جان باختند. روسیه این اتهام را رد کرده است.

اوکراین همچنین از دادگاه درخواست کرده است به روسیه دستور بدهد تا تبعیض علیه گروه قومی تاتار را در شبه جزیره اشغالی کریمه را متوقف کند. روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی این شبه جزیره را بااستناد به نتایج یک «همه پرسی» به خود منضم کرد. اوکراین و بسیاری از کشورهای جهان با این اقدام مسکو مخالفت کرده اند.

در این حال، یک مقام اوکراین روز سه شنبه با اشاره به تخریب سد «کاخوفکا» در منطقه «خرسون» در جنوب اوکراین، روسیه را متهم به انجام این کار کرد و گفت که روسیه به دلیل ناتوانی در شکست دادن نیروهای اوکراین، زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار می دهد.

وی که در نشست دادگاه بین المللی لاهه سخن می گفت، افزود: اقدامات روسیه به منزله «اقدامات یک کشور تروریست» است.

به گزارش آسوشیتد\رسُ اما روسیه می گوید که این سد در پی بمباران منطقه از سوی اوکراین تخریب شده است.

این خبرگزاری نوشت که بررسی صحت هر یک از این ادعاها دشوار است.

پیش از این، دادگاه بین المللی جنایی در لاهه، حکم بازداشت برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG