لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۷

چهار کارمند سفارت مصر در لیبی ربوده شدند


نیروهای امنیتی در برابر سفارت مصر در طرابلس. ۲۵ ژانویه ۲۰۱۴
نیروهای امنیتی در برابر سفارت مصر در طرابلس. ۲۵ ژانویه ۲۰۱۴

ربوده شدن چهار مصری یک روز پس از ربودن یک دیپلمات دیگر مصری برناآرامی که دوسال پس از سقوط قذافی بر لیبی حکم فرماست تاکید می کند

چهار کارمند سفارت مصر در طرابلس پایتخت لیبی ربوده شدند. این واقعه، روز شنبه، یک روز پس از ربودن دیپلمات مصری دیگری توسط مردان مسلح روی داد و بر بی نظمی و ناآرامی که دوسال پس از سقوط معمر قذافی هنوز بر این کشور حکم فرماست تاکید گذاشت.

به گزارش دولت لیبی، هیچ گروهی مسئولیت هیچ یک از دو رویداد آدم ربایی را برعهده نگرفته است. با این حال این دو رویداد اندکی پس از آن وقوع یافت که گروهی شبه نظامی از توقیف رهبرش در مصر خبر داد و از عواقب آن هشدار داد.

سخنگوی وزارت خارجه لیبی گفت:«چهار نفر دیگر هم ربوده شده اند که یکی از آنان وابسته فرهنگی و سه نفر دیگر کارمند سفارت خانه اند.» او جزئیا ت بیشتری در این زمینه نداد.

دولت مصر روز شنبه خبر ربوده شدن چهار نفر را تایید کرد و گفت با مقام های لیبی برای آزادی آن ها تلاش می کند.

دوسال پس از سقوط قذافی دولت لیبی همچنان برای مهار کردن شورشیان پیشین مجهز به تسلیحات سنگین تلاش می کند. این افراد شبه نظامیان و ستیزه جویان اسلام گرایی هستند که در قیام علیه قذافی شرکت داشتند اما با دولت مرکزی لیبی نیز اختلاف دارند.

گروه شبه نظامی موسوم به «اتاق عملیات انقلابیان لیبی» روز جمعه گفت رهبرش شعبان هدیه که برای معالجه با خانواده اش به مصر رفته، توقیف شده است.

رهبران این گروه شرکت در این عملیات آدم ربایی را انکار کرده اند زیرا تحت فرماندهی رئیس ستاد ارتش لیبی عمل می کنند. روز جمعه آنان هشدار دادند که اگر هدیه آزاد نشود مصر باید منتظر«واکنشی شدید » باشد.
فرمانده عبدالقریانی گفت:« ما از روز جمعه به مصر هشدار می دهیم که در قبال وضعیت امنیتی کشور باید منتظر چنین واکنشی باشد.»

«اتاق عملیات» گروهی از شورشیان پیشین اسلام گراست که پس از سقوط قذافی برای حفظ امنیت در طرابلس در استخدام دولت لیبی درآمده اند. این گروه متهم اند که سال گذشته علی زیدان نخست وزیر لیبی را برای مدت کوتاهی ربوده اند.

زیدان که لیبرال است سال گذشته به خاطر دیدارش با ژنرال عبدالفتاح السیسی رئیس ستاد ارتش مصر، که سقوط محمد مرسی را فراهم آورد، اسلام گرایان لیبی را نگران کرد.

در هفته های اخیر عده ای از خارجیان در لیبی ربوده شده یا مورد حمله قرار گرفته اند. نیروهای امینتی در طرابلس در هفته جاری یک مقام بازرگانی اهل کره جنوبی را پس از چند روز اسارت آزاد کردند. مقام های دولتی انگیزه های سیاسی را علت ربودن این شخص ندانسته بودند.

یک معلم آمریکایی نیز در ماه دسامبر کشته شد و در ماه ژانویه یک مرد بریتانیایی و یک زن نیوزیلندی در ساحل غربی لیبی براثر تیراندازی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG