لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

اختصاصی | جزئیات «ضرب و شتم» عباس واحدیان؛ تلاش برای «حذف فیزیکی» زندانیان سیاسی


عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای
عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره ضرب و شتم عباس واحدیان در زندان وکیل‌آباد مشهد و ممنوعیت ملاقات و تماس به مدت شش ماه برای این زندانی سیاسی، یک منبع مطلع از داخل زندان، جزئیاتی از این واقعه در اختیار صدای آمریکا گذاشت.

بنا بر این گزارش اختصاصی که چهارشنبه ۱۲ بهمن در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار گرفته، در حالی که عباس واحدیان شاهرودی برای گرفتن داروهای خود به بهداری مراجعه کرده بود، وکیل بند به او گفت باید دارویش را همان جا بخورد و وقتی این زندانی سیاسی اعلام کرد باید پس از صرف ناهار دارو را مصرف کند، وکیل بند از پنجره کوچک محل اخذ دارو، قرص‌ها را از دست آقای واحدیان «چنگ زد» و «مشتی بر صورت او کوبید» چنان که بر اثر آن چشمش کبود شد.

به گفته منبع مطلع، پس از آن، «دو سه زندانی دیگر هم‌زمان به سر آقای واحدیان ریختند» و ضمن این که «فحش‌های رکیک» به دختران نوجوان او می‌دادند، او را «زدند.»

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که به نظر می‌رسید آن زندانیان از طرف مقامات زندان «مأمور شده بودند که بخواهند این درگیری را ایجاد کنند تا بلایی سر او بیاورند» چرا که به گفته او «الآن [مقامات] در شرایطی قرار گرفته‌اند که بیشتر حذف فیزیکی انجام می‌دهند.»

عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل محمدی دو تن از ۱۴ امضاکننده نامه استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی، در یک سلول مشترک در زندان وکیل‌آباد مشهد نگهداری می‌شوند.

به گفته منبع مطلع، پس از آن که آقای واحدیان به این سلول بازگردانده می‌شود، در حالی که «عباس واحدیان و جواد لعل محمدی» در این سلول «تنها بوده‌اند»، دو زندانی جرایم دیگر را که به نظر می‌رسد بابت «قتل» در زندان بوده‌اند، داخل سلول آنها می‌فرستند که دوباره آقای واحدیان را «می‌زنند» به طوری که «دندانش می‌شکند.»

بر اساس این گزارش، با این که این زندانی سیاسی «دندانش شکسته بوده و از بینی‌اش خون می‌آمده و صورت و چشم‌هایش خونین و کبود بوده، به بهداری منتقلش نمی‌کنند.»

منبع مطلع شرح داد که پس از این واقعه، دوباره آن دو نفر از سلول آقای واحدیان و لعل محمدی خارج می‌شوند.

بنا به گفته این منبع آگاه از زندان وکیل‌آباد مشهد، مقامات زندان «تمام قرارهای پزشکی» را که خانواده آقای واحدیان برای مداوای «عفونت دندان‌ها و لثه‌ها» و «سی‌تی‌اسکن از پشت سرش» برای او «از دانشگاه علوم پزشکی مشهد گرفته بودند» توسط مقامات زندان لغو شده و این زندانی سیاسی به مدت شش ماه یعنی خرداد ۱۴۰۲ از تماس و ملاقات محروم شده است.

عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، فعال مدنی، و از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ امضایی» درخواست استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی است در خرداد سال ۹۸ است.

این فعال سیاسی ۵۱ ساله، به ۲۱ سال حبس تعزیری شامل ۱۱ سال حبس در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد و ۱۰ سال حبس در شعبه پنجم این دادگاه محکوم شده است.

او آخرین بار شهریور سال ۱۴۰۰ توسط مأموران امنیتی بازداشت شد و پس از چند ماه حبس در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به زندان وکیل‌آباد در مرکز استان خراسان رضوی منتقل شد.

پیشتر، آقای واحدیان در واکنش به بازداشت همسرش شهلا جهان‌بین، گفته بود «با وجود تمام این سختی‌ها و بلاهایی» که بر سر او و خانواده‌اش می‌آورند، مقامات حکومتی «به خواب پرذلتشان ببینند که من از هدفم عقب بنشینم یا دست از مبارزه بردارم.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG