لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

عباس واحدیان: آزادی وطن هدفی «مقدس» است و هر هزینه‌ای را پرداخت می‌کنیم


عباس واحدیان شاهرودی، یکی از از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای
عباس واحدیان شاهرودی، یکی از از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای

عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی زندانی، روز پنج‌شنبه در تماسی تلفنی از زندان وکیل‌آباد مشهد به بازداشت همسرش شهلا جهان‌بین که او نیز فعال مدنی است، واکنش نشان داد و گفت: حتی اگر همه خانواده‌اش در راه آزادی ایران کشته شوند، باز هم به مبارزه با جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

آقای واحدیان گفت: «با وجود تمام این سختی‌ها و بلاهایی» که بر سر او و خانواده‌اش می‌آورند، مقامات حکومتی «به خواب پرذلتشان ببینند که من از هدفم عقب بنشینم یا دست از مبارزه بردارم.»

او اضافه کرد: «هدف آزادی وطن برایمان آن قدر مقدس است که هر هزینه‌ای را با جان و دل پرداخت می‌کنیم.»

به گفته عباس واحدیان، آن «بلاهایی» که جمهوری اسلامی بر سر او و خانواده‌اش آورده، «فقط گوشه‌ای از بلاهایی است که بر سر ملت ایران» می‌آورند.

او اضافه کرد: «باز هم تأکید می‌کنم، خودم که هیچ، اگر همسر و بچه‌هایم در این راه کشته شویم باز هم تا زمانی که این ظلم و چرک و کثافت برچیده نشود، دست بر دار نیستیم.»

این زندانی سیاسی با بیان این که «سعی کرده‌ام جوری مبارزه کنم که سربلند باشم»، گفت که «نه به کسی وابستگی» دارد و نه از کسی «ترسی» دارد و «تنها هدف» او «این است که سعادت ایران را» ببیند.

عباس واحدیان با تأکید بر این که «ما صبر و مقاومت می‌کنیم»، اضافه کرد: «روزی نوبت ما مردم ایران می‌شود که آزادی و شادی و رفاه سمت ما هم بیاید.»

عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، فعال مدنی و از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ امضایی» درخواست استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی است در خرداد سال ۹۸ است.

این فعال سیاسی ۵۱ ساله، به ۲۱ سال حبس تعزیری شامل ۱۱ سال حبس در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد و ۱۰ سال حبس در شعبه پنجم این دادگاه محکوم شده است.

او آخرین بار شهریور سال ۱۴۰۰ توسط مأموران امنیتی بازداشت شد و پس از چند ماه حبس در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به زندان وکیل‌آباد در مرکز استان خراسان رضوی منتقل شد.

سازمان عفو بین‌الملل پانزدهم تیر با انتشار یک فراخوان اقدام فوری نسبت به وضعیت جسمی نامناسب عباس واحدیان شاهرودی، فعال مدنی زندانی، هشدار داد و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شد.

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر تأکید کرد که همه فعالیت‌های عباس واحدیان شاهرودی مسالمت‌آمیز بوده و بازداشت او «غیر قانونی» است.

شهلا جهان‌بین، همسر آقای واحدیان پیش از این به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که این زندانی سیاسی به مشکلات ریوی و فشار خون بالا مبتلا است. همچنین دچار عفونت لثه و در نتیجه لق شدن دندان شده و احتمال آسیب به قلب او وجود دارد.

XS
SM
MD
LG