لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

حقوق شهروندی | تایید حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد متهم به قتل؛ شرایط جسمی نامساعد عباس واحدیان شاهرودی


شاکر بهروزی (راست) و عباس واحدیان شاهرودی. آرشیو
شاکر بهروزی (راست) و عباس واحدیان شاهرودی. آرشیو

اخبار منتشر شده توسط برخی نهادهای حقوق بشری حاکی از تایید حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد به اتهام قتل عضو سپاه پاسداران،‌ نامساعد بودن شرایط جسمی عباس واحدیان شاهرودی در انفرادی ، اعدام فرهاد صالحی جبه‌دار، و از سر گیری تجمعات کارگران هفت‌تپه در ایران است.

  • تایید حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد به اتهام قتل عضو سپاه پاسداران

به گزارش برخی نهادهای حقوق بشری، حکم اعدام یک زندانی سیاسی کرد به اتهام قتل یک عضو سپاه پاسداران، پس از تایید توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور در زندان مرکزی ارومیه به وی ابلاغ شد.

به گزارش وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو»، روز سه‌شنبه ۶ مهر حکم اعدام شاکر بهروزی، ‌اهل روستای دیزج مرگور از توابع ارومیه که دی ماه سال ۱۳۹۹ توسط شعبه اول دادگاه کیفری ارومیه صادر شده بود، طی روزهای گذشته به وی ابلاغ شده است.

آقای بهروزی متهم به قتل یک عضو سپاه پاسداران به نام مامل محمدی است. به نوشته «هه‌نگاو»، اولیای دم با فشار نیروهای اطلاعات سپاه ناچار به شکایت شدند. هر چند که به نوشته هه‌نگاو، دوازده نفر شهادت داده بودند که شاکر بهروزی در زمان وقوع قتل در روستای محل سکونت خود بوده است.

این گزارش می افزاید آقای بهروزی تحت شکنجه به قتل اعتراف کرده و در جلسات دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده است.

  • نامساعد بودن شرایط جسمی عباس واحدیان شاهرودی

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ یک ماه پس از بازداشت عباس واحدیان شاهرودی، از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت الله خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی، وضعیت سلامت او نامساعد اعلام شده است.

کانال تلگرامی آقای واحدیان شاهرودی با انتشار این خبر نوشت که او روز چهارشنبه ۷ مهر ماه در تماس تلفنی با همسر خود شهلا جهان‌بین، از شرایط نامساعد جسمانی خود خبر داد و گفت که برای چندمین بار طی روزهای گذشته با افزایش فشار خون، سر درد، و گردن درد شدید روبرو بوده، از دندان درد رنج برده، و لثه‌های او خونریزی کرده است.

عباس واحدیان شاهرودی، معلم و فعال مدنی، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و همچنان در بازداشت است.

  • حکم اعدام فرهاد صالحی جبه‌دار در ایران به اجرا گذاشته شد

عفو بین‌الملل از اجرای حکم اعدام فرهاد صالحی جبه‌دار، زندانی متهم به تجاوز به یک کودک خبر داد.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۷ مهر ماه با اعلام این خبر در توئیتر نوشت: «مقامات ایران بار دیگر بی‌احترامی بی‌شرمانه خود نسبت به حق زندگی را نشان دادند و به تعهدات بین المللی خود بی‌اعتنایی کردند.»

در ادامه این توییت آمده است: «عدالت هرگز با گرفتن زندگی برقرار نمی‌شود.»

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، روز سه شنبه ۶ مهر ماه اجرای حکم اعدام را «ظالمانه‌ترین و غیرانسانی‌ترین» نوع مجازات اعلام کرد و از مقامات ایران خواست حکم اعدام این زندانی را متوقف کنند و تا لغو کامل مجازات اعدام، اجرای احکام اعدام را به حالت تعلیق در آورند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، براساس اسناد دادگاه، این متهم ۳۰ ساله پس از شکایت پدر یک پسر ۱۰ ساله در استان البرز بازداشت و زمستان سال ۹۸ در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان البرز به اتهام تجاوز به این کودک به اعدام محکوم شده بود.​

  • کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بار دیگر تجمع اعتراضی برگزار کردند

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کارگران شرکت هفت تپه در دور جدید اعتراضات خود، برای دومین روز متوالی در محوطه این کارخانه دست به تجمع زدند.

به گزارش کانال تلگرامی «سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه»، کارگران این شرکت روز چهارشنبه ۷ مهر ماه ماه با تجمع در این کارخانه بار دیگر خواستار رسیدگی به مطالبات خود و لغو محکومیت حکم فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه، شدند.

آنها همچنین خواستار مشخص شدن وضعیت این شرکت و هیئت مدیره پس از خلع ید از بخش خصوصی،‌ پرداخت مطالبات صنفی خود، بازگشت به کار تمامی کارگران اخراج‌شده، و بستن در دفتر شورای اسلامی این شرکت شدند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با حدود نیم قرن سابقه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر در ایران است و کارگران این شرکت از زمان واگذاری آن به بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ با برگزاری ده‌ها تجمع، خواهان رسیدگی به مطالبات خود از جمله پرداخت دستمزدهای معوقه‌شان شده‌اند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی به نقل از برخی خبرگزاری‌ها اعلام کرده بود که «پس از برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه در زمستان سال گذشته»، مالکیت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از بخش خصوصی خلع و به دولت واگذار شده است.

XS
SM
MD
LG