لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

نظرسنجی: حدود نیمی از آمریکایی‌ها ترامپ را برای دخالت در حمله به کنگره مجرم می‌دانند


برگزاری جلسات استماع عمومی حمله به ساختمان کنگره آمریکا
برگزاری جلسات استماع عمومی حمله به ساختمان کنگره آمریکا

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد حدود نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا به دلیل نقشی که در ماجرای حمله به ساختمان کنگره آمریکا در ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ داشت، باید مجرم شناخته شود.

نظرسنجی مرکز تحقیقات روابط عمومی آسوشیتدپرس-نورک نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند آقای ترامپ باید مجرم شناخته شود و ۳۱ درصد نیز مخالف این موضوع هستند. ۲۰ درصد از شرکت‌کننده‌های این نظرسنجی نیز می‌گویند برای ابراز نظر اطلاعات کافی ندارند.

پنجاه و هشت درصد بر این باور هستند که آقای ترامپ، در قبال اتفاقاتی که در آن روز رخ داد مسئول است.

کارشناسان می‌گویند کسیدی هاچینسون، دستیار پیشین کاخ سفید در دولت ترامپ در شهادتی غافلگیرکننده شواهدی را ارائه کرد که می‌تواند آقای ترامپ را به ارتکاب یک جرم فدرال مرتبط کند. این نظرسنجی پیش از شهادت هاچینسون انجام شده است.

هشتاد و شش درصد از دموکرات‌ها و ده درصد از جمهوری‌خواهان می‌گویند دونالد ترامپ باید مجرم شناخته شود.

دیدگاه عمومی نسبت به نقش رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در حمله به ساختمان کنگره از ماه دسامبر تاکنون تغییر چندانی نکرده است اما گرایش‌ به اینکه جمهوریخواهان در کنگره به طور «قابل توجهی» در این حادثه نقش داشته‌اند اندکی افزایش یافته است و اکنون چهل و شش درصد از افراد چنین اعتقادی دارند.

۲۱ درصد معتقدند قانونگذاران جمهوری‌خواه «تا حدودی» در این رابطه مسئول هستند و ۳۰ درصد نیز معتقدند مسئولیتی بر گردن آنها نیست.

یک کمیته ۹ نفره متشکل از هفت دموکرات و دو جمهوری‌خواه، در طول سال گذشته برای بررسی ارتباط میان دونالد ترامپ و حامیانش با خشونت و هرج و مرجی که در ساختمان کنگره رخ داد شبانه‌روزی کار کرده است.

هدف از برگزاری جلسات استماع عمومی این است که یافته‌های آنها در معرض دید عموم مردم آمریکا قرار گیرد و در تاریخ ثبت شود.

این کمیته قصد دارد به تحقیقات خود ادامه دهد و شواهد جدیدی را در هفته‌های آینده ارائه دهد. صرف نظر از دیدگاه افکار عمومی در مورد دخالت احتمالی دونالد ترامپ در حوادث روز ششم ژانویه، قانونگذاران همچنان با یک واقعیت روبرو هستند و آن اینکه تنها وزارت دادگستری می‌تواند در مورد مجرم شناختن رئیس‌جمهوری پیشین تصمیم‌گیری کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نشانه‌های واضحی در هفته‌های اخیر مشاهده شده است که به نظر می‌رسد وزارت دادگستری در حال تشدید تحقیقات خود در مورد تلاش‌های حامیان آقای ترامپ برای لغو نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

مأموران فدرال روز چهارشنبه تلفن همراه جان ایستمن، وکیل دونالد ترامپ را که نقشه تحت فشار قرار دادن مایک پنس، معاون پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا برای رد نتایج کالج الکترال را طرح کرده بود ضبط کردند.

هفته گذشته نیز خانه جفری کلارک، کسی که در وزارت دادگستری به عنوان مدافع ادعاهای دونالد ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات شناخته شده بود مورد بازرسی قرار گرفت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و نامزد پیروز انتخابات نوامبر ۲۰۲۰، حمله به کنگره را «نقض آشکار قانون اساسی» دانسته و گفته است: «این، نقض آشکار و فاحش قانون اساسی بود. به نظر من این آقایان و خانم‌ها قانون‌شکنی کردند و تلاش داشتند نتیجه یک انتخابات را عوض کنند.»

تاکنون بیش از ۷۲۵ نفر به دلیل حضور در یورش به کنگره دستگیر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG