لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

درخواست نهاد آمریکایی از دادگستری برای پس گرفتن اسناد کاخ سفید که دونالد ترامپ در اقامتگاه شخصی نگه می‌دارد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا. آرشیو
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا. آرشیو

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که اداره ملی بایگانی و اسناد آمریکا از وزارت دادگستری خواسته است تا در مورد نقض احتمالی قانون رسیدگی به اسناد کاخ سفید توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا تحقیق کند. از سوی دیگر، رادیو عمومی ملی مشهور به ان‌پی‌آر گزارش داد که کمیته ای در کنگره در این باره تحقیق خواهد کرد.

براساس قانون، تمامی اسناد موجود در کاخ سفید پس از پایان دوره ریاست جمهوری هر فرد، به آرشیو ملی تحویل داده می‌شود.

نخستین بار روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که آرشیو ملی به دنبال چندین جعبه مدرک و سند است که به نظر می‌رسد در جریان نقل مکان آقای ترامپ همراه با وسایل شخصی او به فلوریدا منتقل شده باشند.

چند رسانه آمریکایی گزارش دادند که این اسناد شامل نامه‌های کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا است که آقای ترامپ آنها را «نامه‌های عاشقانه» توصیف کرده است. مدارک همچنین شامل نامه‌ای است که باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا پیش از مراسم تحلیف ترامپ برای او به جای گذاشت.

مشاوران آقای ترامپ هر گونه «سوء نیت» در انتقال این اسناد به محل اقامت شخصی او در فلوریدا را رد کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که با اداره بایگانی و اسناد ملی آمریکا «تبادل سازنده و محترمانه‌ای» داشته است و هماهنگ کرده است که «جعبه‌های حاوی سوابق ریاست‌جمهوری» به این اداره منتقل شوند. آقای ترامپ گفت رسانه‌ها رابطه او با اداره اسناد و آرشیو ملی را «خصمانه» توصیف کرده‌اند در حالی که همکاری با این نهاد «افتخار بزرگی» است.

کارشناسان و تحلیلگران حقوقی می‌گویند اداره بایگانی و اسناد ملی آمریکا فاقد یک مکانیسم دقیق اجرایی است، و تمامی دولت های اخیر آمریکا شماری از قوانین مربوط به حفظ اسناد فدرال را که شامل استفاده از ایمیل‌ و تلفن غیررسمی نیز می‌شود، نقض کرده‌اند.

قانون فدرال، از بین بردن سوابق دولتی را جرم می‌داند، اما این مستلزم آن است که شخص خاطی آگاه باشد که هنگام این کار، قانون را زیر پا می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG