لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

مسکن ابربحران خانواده‌ها؛ از افزایش ۲۵۰۰ درصدی قیمت تا انفجار حاشیه‌نشینی


بالا رفتن قیمت دلار به گفته کارشناسان سبب رکود در پروژه‌های ساخت مسکن شده است
بالا رفتن قیمت دلار به گفته کارشناسان سبب رکود در پروژه‌های ساخت مسکن شده است

قیمت مسکن در تهران طی ۱۲ سال گذشته حدود ۲۵۰۰ درصد افزایش را تجربه کرده است؛ این نکته‌ای است که تجارت‌نیوز به آن اشاره کرده و نوشته است: «پیش‌تر، بیشترین تورم قیمت مسکن در بین ۵۷ کشور جهان طی ۱۲ سال، متعلق به ایسلند با ۱۰۳ درصد رشد بوده است.»

این رسانه اقتصادی در تحلیل چرایی افزایش قیمت مسکن هم نوشته است: «با کاهش ارزش پول ملی این بازار به عرصه‌ای برای کسب سود و حفظ ارزش دارایی‌ها در برابر تورم نیز تبدیل شده است. در ماه‌های اخیر تقاضای سرمایه‌ای تا حد زیادی در بازار مسکن رشد داشته است که این موضوع خود می‌تواند دلیلی دیگر برای افزایش تورم در این بخش باشد.»

خبرگزاری ایلنا نیز در گزارشی به روند افزایش قیمت‌ها در چند وقت اخیر پرداخته و نوشته است: « افزایش نرخ مسکن چه خرید و فروش و چه اجاره در پایتخت به سرعت به سایر استان‌ها و شهرها سرایت می‌کند و قیمت‌ها در تهران ملاک قیمت‌گذاری در سایر شهرها است. از سوی دیگر با وجود کوچ افراد و خانوار به تهران، رشد نرخ اجاره باعث رشد حاشیه‌نشینی و رشد جمعیت شهرهای اقماری تهران شده است و همین افزایش تقاضا، قیمت‌ها را در بازار مسکن شهرهای نزدیک به تهران را بالا برده‌ است.»

مجید گودرزی، کارشناس مسکن در گفت‌وگو با انتخاب وضعیت بوجود آمده را ناشی از سوء مدیریت دانست و گفت: «متاسفانه بخش مسکن یک بخش کاملا رها شده است و بر خلاف بسیاری از کالاها، قانون و منطق و عرف درستی ندارد. قیمت‌گذاری هر متر صد میلیون تومان نیز گران‌فروشی محسوب نمی‌شود. این کالا ضروری به شدت به مردم فشار می‌آورد و مردم به هر قیمتی ناچار به خریده اند، اما نتایج آن بسیار وحشتناک است.»

وی تاکید کرده است: «در ایران برای پفك قيمت‌گذاری و قانون داريم اما مسكن متری يك ميليارد دلار هم بشود، قانونی ندارد و قیمت گذاری خانه هیچ حد و مرزی ندارد؛ متاسفانه حوزه مسكن كاملا رها شده است.»

XS
SM
MD
LG