لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

رکود مسکن در ایران ۸ ساله شد؛ رسانه‌ها: افزایش اقبال شهروندان به «خانه‌های میانسال»   


ابراهیم رئیسی وعده داده که هر سال یک میلیون مسکن بسازد و تحویل متقاضیان دهد.
ابراهیم رئیسی وعده داده که هر سال یک میلیون مسکن بسازد و تحویل متقاضیان دهد.

در شرایطی که «رکود» حوزه مسکن وارد «هشتمین سال» خود شده است، رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که شهروندان به دلیل گرانی و بالا بودن قیمت خانه‌های تازه‌ساز و ایمن، به «خانه‌های میانسال» برای تامین سرپناه روی آورده‌اند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارش ویژه شماره امروز دوشنبه یازدهم اردیبهشت‌ماه خود با اشاره به اینکه بازار ساخت‌وسازهای مسکونی در پایتخت، «هشتمین سال متوالی رکود» را هم به ثبت رساند، نوشته است: سال گذشته «عملیات احداث» کمتر از «۶۵ هزار واحد مسکونی» در تهران آغاز شد.

این رسانه در ادامه آورده است: میزان ساخت‌وساز اندک سال گذشته در مقایسه با ابتدای دهه۹۰ -آخرین دوره رونق خانه‌سازی- و همچنین کل سال‌های دهه۸۰، «کمترین تیراژ تولید» محسوب می‌شود.

حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران سیزدهم مردادماه ۱۴۰۱ در جلسه «ستاد مدیریت بحران» پایتخت با اعلام اینکه اکنون در تهران بی‌خانمانی «در حال شکل‌گیری است»، از ایجاد آنچه «ناآرامی‌های موریانه‌ای» در سطح این کلانشهر نامیده بود هم گفته بود.

همزمان خبرگزاری دولتی «ایسنا» با استناد به گفته برخی «مشاوران املاک» نوشته است که در روزهای اخیر «آپارتمان‌های میان‌سال» از اقبال بیشتری در مقایسه با «واحدهای نوساز» میان خریداران و فروشندگان مسکن برخوردار هستند.

در این حال، روزنامه دنیای اقتصاد تاکید کرده است که از میزان «نیاز سالانه بازار مسکن» به عرضه جدید -با توجه به فاکتورهایی همچون ازدواج سالانه، میزان طلاق و حجم تخریب خانه‌های کلنگی- نیز «کمتر» است.

بر این اساس، بررسی‌ها درباره «رکود در بازار ساخت مسکن»، از وجود «سه ابر مزاحم» مقابل فعالیت سازنده‌ها حکایت دارد: «جهش قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید تقاضای مصرفی» که باعث شده است عملکرد حلقه آخر زنجیره تولید (فروش راحت و پایدار) مختل شود؛ «تورم بالای تولید مسکن» و «ناپایداری هزینه‌ها در طول فرآیند ساخت.»

ابراهیم رئیسی و چهره‌های نزدیک به او، بارها هنگام تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری خردادماه ۱۴۰۰ وعده ساخت «سالی یک میلیون مسکن» و در نهایت «ساخت ۴ میلیون مسکن جدید» در پایان این دولت را داده‌اند؛ طرحی که بر پایه قانون قانون «جهش تولید مسکن» بنا نهاده شد و عنوان «نهضت ملی مسکن» را برای آن انتخاب کردند. وعده‌ای که تاکنون گزارشی از به نتیجه رسیدن آن به رغم گذشت بیش از دو سال، منتشر نشده است.

در همین رابطه محمد وحیدی، نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با وب‌سایت «اقتصاد۲۴» از حضور چندی پیش وزیر راه و شهرسازی و معاونین وزیر در کمیسیون «عمران» و ارائه گزارش در مورد وضعیت مسکن خبر داد و گفت: «توضیحات بذرپاش و معاونین او در جلسه با نمایندگان، نشان می‌داد که تلاش‌ها برای روغن‌کاری طرح ساخت چهار میلیون مسکن در دولت سیزدهم ادامه دارد، ولی نقطه امیدوارکننده‌ای در صحبت‌ها ندیدم و به نظر می‌رسید آقای وزیر، خیلی با امید نسبت به این موضوع صحبت نمی‌کرد.»

XS
SM
MD
LG