لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

ايرانيان مقيم آمريکای شمالی برای اعتراض به محمود احمدی نژاد در نيويورک تجمع می کنند


ايرانيان مقيم آمريکای شمالی برای اعتراض به محمود احمدی نژاد در نيويورک تجمع می کنند
ايرانيان مقيم آمريکای شمالی برای اعتراض به محمود احمدی نژاد در نيويورک تجمع می کنند
<!-- IMAGE -->

از امروز هزاران نفر از ايرانيان سراسر آمريکا و کانادا وارد نيويورک می شوند تا نسبت به حضور آقای محمود احمدی نژاد در سازمان ملل متحد اعتراض کنند. حضور سالانه ايرانيان در برابر سازمان ملل برای اعتراض به سخنرانی احمدی نژاد البته موضوع تازه ای نيست، و در چهار سال گذشته چند صد ايرانی همواره اين اعتراضات را تداوم بخشيده اند، ولی آنچه که اعتراضات امسال را از بقيه جدا می کند کثرت تعداد شرکت کنندگان در اين اعتراضات و تداراکاتی است که اين بار برای آوردن ايرانيان از ساير نقاط ديده شده است.

وال استريت ژورنال در مقاله ای که هفته پيش انتشار يافت گزارش داد که يک گروه از کانادايی های ايرانی تبار قصد دارند از تورنتو خود را با دوچرخه به نيويورک برسانند تا در اعتراضات شرکت کنند. همچنين بسياری از ايرانيان از سراسر آمريکا با کرايه کردن اتوبوس و سازماندهی مسافرت های دستجمعی، در صدد اين هستند تا از قافله عقب نمانند. به عنوان مثال دانشجويان ايرانی دانشگاه های مريلند، جورج ميسون، و پنسيلوانيا اتوبوس هايی را به اين منظور کرايه کرده و دست به تبليغ وسيعی زده اند تا تعداد هرچه بيشتری را با خود همراه کنند.

<!-- IMAGE -->

ايرانيان ساکن آمريکا، برخلاف اقليت های ديگر، معمولا به عنوان يک گروه يکپارچه عمل نمی کنند. اين امر به دليل وجود اختلافات سياسی نشات گرفته از انقلاب سال ۱۳۵۷ است. اما امسال به دليل انعکاس خيزش حرکتی که بنام «جنبش سبز» در جهان معروف شده است، به نظر می رسد که بالاخره هزاران تن از ايرانيان آمريکای شمالی نيز توانسته باشند دستکم در مورد آکسيون اعتراضی عليه سفر آقای احمدی نژاد به نيويورک اختلافات خود را کناری نهاده و دست به عمل مشترک بزنند.

وال استريت ژورنال تعداد ايرانيانی که امسال در اين حرکت اعتراضی در نيويورک شرکت می کنند را هزاران تن برآورد کرده است. از طرف ديگر اعتراضات کوچکتری در ساير شهرهای آمريکا و اروپا از قبيل لس آنجلس، سانفرانسيسکو، شيکاگو، پاريس، آمستردام، برلين، هامبورگ، مونيخ، و لندن تدارک ديده شده است.

يکی از گروه هايی که به مناسبت سفر محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، از مردم برای شرکت در اعتراض به سياست های دولت ايران در برابر مقر سازمان ملل در نيويورک آماده می کند «صداهايی برای ايران» نام دارد. اين گروه در اعلاميه ای که با عنوان «هفته عمل - نه به احمدی نژاد، آری به حقوق بشر» منتشر کرده است خواستار شده رئيس جمهوری اسلامی ايران مسوول «جناياتی» شناخته شود که بر مردم ايران رفته است.

گروه «صداهايی برای ايران» روزهای ۳۱ شهريور و اول و دوم مهرماه (۲۴-۲۲ سپتامبر جاری) را برای رسانيدن صدای مردم ايران به جامعه بين المللی، حمايت از حقوق بشر در ايران، و مردود دانستن سياست های سرکوب گرانه دولت ايران انتخاب کرده است.

يکی از سازماندهندگان اين گروه، شيدا جعفری، به خبرنگار وال استريت ژورنال گفته بود «اين وظيفه ماست که يکپارچه بلند شويم و در همبستگی با مردم ايران نشان دهيم که در نظر ما اين دولت مشروعيت ندارد.»

ساير گروه های ايرانيان مقيم آمريکا نيز برای رسانيدن آنچه که «صدای مردم ايران» ناميده اند دست به تدارکاتی زده اند. از اين ميان می توان به جنبش سبز (هادی قائمی، اکبر گنجی)، گروه «شورای ملی آمريکائيان ايرانی تبار» (NIAC)، و گروه موسوم به «کاروان ها» اشاره کرد.

«صداهايی برای ايران» اعلام کرده است که خواهان برگزاری بزرگترين اقدام بين المللی در حمايت از حقوق مردم ايران در يک نقطه است. در اعلاميه «صداهايی برای ايران» اسامی برخی از شرکت کنندگان به اين شرح آمده است: کريس هجز (نويسنده کتاب «فاشيستهای آمريکايی»)، دنيس هاليدی ( مقام سابق سازمان ملل در امور انساندوستانه)، فاطمه حقيقت جو (نماينده پيشين مجلس شورای اسلامی)، مسيح علی نژاد (خبرنگار اصلاح طلب)، حميد دباشی (استاد دانشگاه کلمبيا) و رييس ارليک (نويسنده و خبرنگار).

گروه «صداهايی برای ايران» در اعلاميه خود از مردم آمريکا خواسته است از حقوق بشر در ايران حمايت کنند. اين اعلاميه می گويد: «به شکنجه، قتل و تجاوز نه بگوئيد. به آزادی بيان و اجتماعات آری بگوئيد. به دادگاه های فرمايشی خاتمه دهيد. همه زندانيان سياسی و عقيدتی را آزاد کنيد، و مجرمان واقعی را مسوول بشناسيد. ندا و سهراب و همه قربانيان خشونت های دولتی را بياد آوريد. از مراجه رسمی بخواهيد تا احمدی نژاد را مسوول نقض فاحش حقوق بشر بدانند. با جنگ و تحريم های اقتصادی مخالفت کنيد.»

تماس با يکی از اعضای اين گروه برای اطلاع بيشتر از نظرات آنها بدون پاسخ ماند. همچنين تماس با مسوول مطبوعاتی هيات نمايندگی جمهوری اسلامی ايران در نيويورک به منظور اطلاع دقيقتر از برنامه آقای احمدی نژاد درسفر نيويورک بی نتيجه ماند.

برنامه هفته عمل گروه «صداهايی برای ايران»، طبق اعلاميه اين گروه، شامل نمايش فيلم و برگزاری راه پيمايی ها و تجمعات مختلفی است که در طی سه روز به شرح زير انجام خواهد گرفت.

نمايش فيلم کوتاه «ايران زنده است» درساعت شش و نيم بعد از ظهر روز سه شنبه ۳۱ شهريور (۲۲ سپتامبر) در تقاطع خيابان های چهل و هفتم و خيابان دوم نيويورک.

تجمع اعتراضی در ساعت دوازده و نيم بعد از ظهر روز چهارشنبه اول مهرماه (۲۳ سپتامبر) در برابر مقر هيات نمايندگی ايران در نيويورک (محل اقامت احمدی نژاد).

راهپيمايی از محل تجمع (در برابر مقر هيات نمايندگی ايران) به سمت سازمان ملل در ساعت سه بعد از ظهر روز چهارشنبه.

تظاهرات اعتراضی در بيرون ساختمان سازمان ملل در ساعت چهار بعد از ظهر روز چهارشنبه.

طبق برنامه از پيش اعلام شده سازمان ملل، قرار است آقای احمدی نژاد در ساعت پنج در مجمع عمومی اين سازمان سخنرانی کند. تظاهرات اعتراضی اعلام شده تا پايان سخنرانی وی ادامه خواهد داشت.

راهپيمايی و حمل طومار سبز از روی پل بروکلين روز پنجشنبه، دوم مهرماه (۲۴ سپتامبر) ساعت ده صبح.

وبسايت شبکه خبری فارسی صدای آمريکا با ارسال گزارشگر اختصاصی به نيويورک در نظر دارد از اين تجمعات اعتراضی گزارش های اختصاصی همراه با عکس ارسال کند.

XS
SM
MD
LG