لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

شصت و چهارمين نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سه شنبه آغاز بکار می کند


شصت و چهارمين نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سه شنبه آغاز بکار می کند
شصت و چهارمين نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سه شنبه آغاز بکار می کند
<!-- IMAGE -->

بيش از ۱۲۰رئيس جمهوری و نخست وزير و ده ها وزير امور خارجه جهان قرار است در شصت و چهارمين نشستسالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کنند که تا ششم مهرماه ادامه خواهد داشت. رهبران پنج کشور عضو شورای امنيت – چين (هو جين تائو)، روسيه (ديميتری مدودف)، آمريکا (باراک اوباما)، فرانسه (نيکولا سارکوزی)، و بريتانيا (گوردون براون) – شرکت خود را در نشست امسال اعلام داشته اند.

دبير کل سازمان ملل متحد، آقای بان کی مون، از رهبران جهان خواسته است تا امسال يک روز زودتر از گشايش رسمی نشست سالانه مجمع عمومی به نيويورک بروند و برای کنفرانسی که در آذرماه سال جاری قرار است بر سر اوضاع جوی در کپنهاک دانمارک تشکيل شود بازارگرمی کنند. در کنفرانس کپنهاک عهدنامه جديدی به بحث گذاشته خواهد شد تا سازمان ملل نسبت به اوضاع جوی عهدنامه جديدی را به تصويب برساند.

با شرکت در نشست امسال آقای اوباما برای نخستين بار پا به عرصه سياست بين المللی می گذارد. ديپلمات ها و ناظران از هماکنون پيش بينی می کنند که رهبران جهان روز چهارشنبه در پايان سخنرانی آقای اوباما به احترام مسير جديدی که آمريکا اکنون در پيش گرفته است (اتخاذ سياست جوی جديد، و برخورد با جهان اسلام به عنوان دو نمونه بارز) بپا خواهند خواست.

سفير ايالات متحده در سازمان ملل، سوزان رايس، می گويد آمريکا مايل است با کشورهای ديگر بر سر طيف گسترده ای از چالش های بين المللی نظير تروريسم، نسل کشی، حملات سازمان يافته اينترنتی، فعاليت های هسته ای جمهوری اسلامی ايران و کره شمالی همکاری کند و به راه حل های معقولی دست يابد.

<!-- IMAGE -->

خبرگزاری شين هوا روز دوشنبه گزارش داد که آقای احمدی نژاد قرار است روز سه شنبه به قصد نيويورک پرواز کند. اين خبرگزاری از قول سخنگوی دفتر رياست حمهوری، محمد جعفر محمد زاده، می گويد که رئيس جمهوری اسلامی ايران در اين سفر پيام آور صلح و دوستی برای همه کشورهای جهان خواهد بود. آقای احمدی نژاد از سال ۱۳٨۴ تاکنون هر سال در جلسات مجمع عمومی شرکت کرده است. اين نخستين بار است که وی پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری دوره دهم به يکی از کشورهای صنعتی غرب سفر می کند.

انتظار می رود تجمعات اعتراضی نسبت به آزادی يک ليبيايی متهم به شرکت در انفجار هواپيمای پان آمريکن ۱۰۳ که در سال ۱۹۸۸ باعث کشته شدن ۲۵۹ سرنشين و ۱۱ نفر ديگر بر روی زمين شد و عليه حضور رهبر ليبی صورت بگيرد.

همچنين انتظار می رود رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، هدف تظاهرات سه روزه ايرانيان مقيم آمريکای شمالی قرار گيرد. وی متهم است که در نتيجه دستکاری های گسترده در انتخابات ۲۲ خردادماه امسال در مقام رياست جمهوری ابقا شده است. هيات نمايندگی جمهوری اسلامی در نيويورک می گويد تظاهرات عليه آقای احمدی نژاد امری عادی و همه ساله است و ربطی به انتخابات رياست جمهوری اسلامی ندارد.

XS
SM
MD
LG