لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

ايرانيان مقيم آمريکا در برابر سازمان ملل تظاهرات اعتراضی برپا کردند


<!-- IMAGE -->

در حالی که رهبران جهان در شصت و چهارمين نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کنند، رهبران و ديپلمات های اسرائيل سعی دارند توجه همگان را به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران معطوف سازند و خطر يک ايران اتمی را يادآور شوند. اين امر بخصوص با سخنان غلو آميز و برانگيزاننده اخير آقای احمدی نژاد پيرامون هولوکاست از حساسيت خطيری برخوردار است زيرا رهبران آمريکا و اسرائيل اعلام کرده اند در مقام اعتراض امروز بعد از ظهر پای سخنان غير منطقی رئيس جمهوری ايران نخواهند نشست.

از سوی ديگر، نيروهای جوان اپوزيسيون ايران که از روز گذشته اعتراضات خود درباره نقض فاحش حقوق بشر در ايران را آغاز کرده اند، نيم ساعت پس از ظهر امروز در برابر مقر هيات نمايندگی ايران تجمع کردند و صدای خود را به گوش مردم رسانيدند. از ۲۲ خرداد ماه گذشته تاکنون بيش از ۴۰۰۰ نفر در اعتراضات خيابانی تهران و شهرهای ديگر ايران از سوی نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند.

<!-- IMAGE -->

يکی از اين بازداشتی ها، کيان تاجبخش است که در دادگاه جمهوری اسلامی از روی ورقه ای اتهامات وارده بر خود را قرائت کرد و آنها را واقعی دانست. هاله اسفندياری، ايران شناس ديگری که همراه با آقای تاجبخش دو سال پيش بازداشت شده بود و اينک خاطرات خود از دوران اسارت ۱۰۵ روزه اش را منتشر ساخته است می گويد نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی در چنگال پارانوئيای خاصی گير کرده اند زيرا تصور می کنند هدف واقعی جنبش مدنی مردم برای اخذ حقوق خود سرنگونی دولت جمهوری اسلامی است. در چنين جهان بينی غير معقولی، تحصيلات غربی آقای تاجبخش، تابعيت دوگانه ايرانی و آمريکايی وی، و وسعت معلومات و علايق آکادميک ايشان همگی نماد بارز هدف مخفيانه وی در جهت سرنگونی دولت شمرده می شود.

<!-- IMAGE -->

جنبش جوانان ايرانی در آمريکای شمالی، بی اعتنا به اتهامات واهی مقامات ايرانی، هم خود را مصروف زنده نگاهداشتن ياد و خاطره قربانيان و بازداشتی های تابستان امسال است. آنها در اين راستا خود را تنها نمی بينند. يکی از کسانی که خود را دوست آقای تاجبخش و ساير بازداشتی ها می داند، موسيقيدان و خواننده راک آقای استينگ است. وی در نامه سرگشاده ای خاطر نشان کرده است که دستگيری خود سرانه کيان تاجبخش و صدها بازداشتی ديگر از جنبش ادامه دار دمکراسی خواهی در ايران سزوار توجه جهانيان است. وی از «همه کسانی که در جهان دمکراتيک زندگی می کنند» می خواهد «عليه نظام سرکوب سياسی حاکم بر ايران و نقض آشکار حقوق بشر که تهديدی است برای ساکت کردن اين فعالان سياسی و خبرنگاران شجاع صحبت کنند.» آقای استينگ در پايان اعلاميه اش يادآور می شود که «بدون آزادی بيان و دارا بودن حق اختلاف نظر دمکراسی معنايی ندارد.»

XS
SM
MD
LG