لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۸

رهبران ترکيه پيرامون کشتار ۱۵ سرباز توسط شورشيان کُرد نشست فوق العاده ای برگزار می کنند


نخست وزير ترکيه گفت قرار است که دولت اين کشور امروز (يکشنبه) نشست فوق العاده ای برگزار کند و موضوع کشتار ۱۵ سرباز ترک بدست شورشيان کرد در مجاورت مرز با عراق و پاسخ شاييسته آن را مورد بررسی قرار دهد.

رجب طيب اردوغان اين سخنان را در عکس العملی به حمله ناگهانی بامداد امروز به يک واحد نظامی در جنوب شرقی ترکيه ابراز داشت.

در همين حال، مقامات عراقی می گويند ارتش ترکيه دستکم ۱۵ بار روستاهای کردنشين در شمال عراق را به زير آتش توپخانه گرفت. هنوز گزارشی از تلفات اين عکس العمل داده نشده است.

چهارشنبه هفته گذشته دولت ترکيه از پارلمان اين کشور تائيديه حمله نظامی به شمال عراق بمنظور رديابی شورشيان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) را بدست آورد. آنکارا پ.ک.ک. را مسئول حملاتی می داند که در ماه گذشته باعث مرگ ۳۰سرباز شد.

در تحولاتی ديگر، روبرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، قرار است امروز (يکشنبه) با همتای اوکرائينی خود در اوکرائين پيرامون عمليات احتمالی ترکيه در عراق تبادل نظر کنند.

گيتس، که ضمن سفر پنج روزه ای اکنون در اروپا بسر می برد، از وزير دفاع ترکيه خواهد خواست تا از حمله به خاک عراق خودداری ورزد. به اعتقاد رئيس پنتاگون، عمليات نظامی ترکيه در عراق می تواند باعث افزايش تنش های بين المللی شده و ثبات عراق را به خطر اندازد.

گيتس همچنين گفت دولت های آمريکا و عراق، اگر اطلاعات مشخصی درباره عمليات شورشيان کرد در شمال عراق دريافت کنند، به گفته وی «عمل درست را انجام خواهند داد.»

XS
SM
MD
LG