لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

رهبر کردستان عراق خواستار مذاکره با ترکيه شد


رئيس دولت منطقه ای کردستان عراق در واکنش به مصوبه پارلمان ترکيه در مورد عمليات نظامی فرامرزی در شمال عراق برای جنگيدن با شورشيان کرد ميگويد منطقه در مقابل هرگونه تجاوزی از خود دفاع خواهد کرد.

مسعود بارزانی امروز، جمعه، با صدور بيانيه ای خواستار تماس و گفتگو با ترکيه در باره اوضاع جاری شد. آنکارا شورشيان کرد مستقر در شمال عراق را مسئول حملات مرگبار در ترکيه ميداند.

آقای بارزانی ميگويد کردستان عراق در جنگ ميان ترکيه و شورشيان کرد نقشی ندارد و از جنگ و خشونت جانبداری نمی کند.

پارلمان ترکيه روز چهارشنبه لشکر کشی به شمال عراق برای تعقيب شورشيان کرد را تصويب کرد.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه امروز گفت اردوگاههای حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک در شمال عراق بايد برچيده و رهبران شورش به ترکيه تحويل داده شوند.

نخست وزير ترکيه از اعلاميه روز پنجشنبه هشيار زبيری وزير امورخارجه عراق که ميگويد عراق ميخواهد عليه پ ک ک وارد عمل شود استقبال کرد. با اينحال آقای اردوغان گفت اين اعلاميه دير صادر شده است.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ديروز گفت آمريکا اقدام مستقيم برای بازداشتن شورشيان کرد در شمال عراق از حمله به ترکيه را بررسی ميکند. وی گفت آمريکا و عراق آماده اند در صورت دريافت اطلاعاتی دقيق و مشخص راجع به فعاليت چريک های کرد عليه ترکيه، اقدامات لازم را انجام دهند.

آقای زبيری در مصاحبه ای با بخش کردی صدای آمريکا گفت تصميم پارلمان ترکيه برای مجاز شناختن عمليات نظامی در شمال عراق می تواند به بی ثباتی در منطقه منجر شود.

آقای اردوغان گفته است مصوبه پارلمان به معنای آن نيست که اين عمليات بلافاصله آغاز ميشود بلکه مجوّزی برای انجام آن در دوازده ماه آينده است.

XS
SM
MD
LG