لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۳

هزاران کرد عليه خطر حمله نظامی ترکيه به شمال عراق راهپيمايی کردند


هزاران تن از شهروندان کرد در شمال عراق در اعتراض به اقدام اخير پارلمان ترکيه مبنی بر صدور اجازه حمله نظامی به شمال عراق عليه شورشيان کرد دست به راهپيمايی زدند.

کارمندان دولتی، دانشجويان و بسياری ديگر با در دست داشتن پرچم های کردی و سردادن شعار هايی در تقدير هويت کردی امروز (پنجشنبه) از مقابل ساختمان سازمان ملل در اربيل، مرکز دولت خودمختار منطقه کردستان عراق، گذشتند. تظاهر کنندگان با دادن نامه ای به مقامات سازمان ملل خواستار دخالت اين بدنه جهانی و جلوگيری از عمليات نظامی ترکيه در داخل عراق شدند.

تصميم مصوبه پارلمان ترکيه، که ديروز انجام گرفت، به دولت برای مدت يک سال اجازه می دهد تا در شمال عراق دست به عمليات نظامی بزند. نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، گفه است مصوبه پارلمان لزوما به معنی اين نيست که حمله نظامی بلافاصله انجام خواهد گرفت.

هوشیار زیباری وزیرامورخارجه عراق می گوید هرگونه تهاجم نظامی ترکیه به شورشیان کرد در شمال عراق، پیامدهای وخیمی برای سراسرمنطقه دربرخواهد داشت.

آقای زیباری درمصاحبه ای با صدای آمریکا اظهار داشت عراق موافق حضورشورشیان کرد درمنطقه خودمختار کردنشین شمال عراق نیست، اما تصمیم پارلمان ترکیه درمورد تجویزعملیات نظامی علیه شورشیان کرد درشمال عراق، می تواند ثبات منطقه را برهم زند. آقای زیباری افزود چنین اقدامی حاکمیت ملی عراق را نیزنقض خواهد کرد.

علی الدباغ سخنگوی دولت عراق که درحال حاضر ازآمریکا دیدارمی کند، موکدا ازترکیه خواست که ازعبور از مرزعراق خودداری کند. آقای الدباغ درکاخ سفید به خبرنگاران اظهارداشت مشکل مربوط به شورشیان کرد را نمی توان با توسل به اقدام نظامی حل کرد.

XS
SM
MD
LG