لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

اجازه عمليات نظامی عليه شورشيان کرد در شمال عراق در پارلمان ترکيه تصويب شد


پارلمان ترکيه اجازه عمليات نظامی فرامرزی عليه شورشيان کرد در شمال عراق را مورد تصويب قرار داد.

پيش از رای گيری امروز (چهارشنبه)، رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه گفت تصويب اين لايحه به معنی حمله بلافاصله نيست. اما وی اضافه کرد که ترکيه در زمان مناسب و تحت شرايط مطلوب دست به اقدام خواهد زد.

نخست وزير عراق، نوری المالکی، قبل از جلسه رای گيری پارلمان ترکيه به همتای خودش در ترکيه تلفن کرد و نسبت به تعهد دولت عراق در مورد متوقف کردن حملات شورشيان کرد به خاک ترکيه به وی اطمينان خاطر داد.

پرزيدنت بوش در يک کنفرانس خبری در کاخ سفيد گفت به نفع ترکيه نيست که به خاک عراق سرباز بفرستد.

نخست وزير عراق، طارق ال هاشمی، که تازه با رهبران ترکيه در آنکارا گفتگو کرده بود اکنون می گويد بايأ به عراق فرصت داده شود تا قبل از اقدام ترکيه خود جلوی شورشيان کرد را بگيرد.

ترکيه شورشيان کرد مستقر در عراق و وابسه به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را مسئول حملاتی می داند که در طول دوهفته گذشته به مرگ 30 سرباز و غيرنظامی منجر شده است.

جلال طالبانی، رئيس جمهوری عراق، که هماکنون مشغول ديدار از پاريس است، همچنين از ترکيه خواست خويشتن داری به خرج دهد و به شورشيان پ.ک.ک. گفت سلاح های خود را به زمين بگذارند.

در همين حال، رئيس جمهوری سوريه بشار اسد که از آنکارا ديدن می کند، گفت ترکيه حق قانونی دارد تا عليه شورشيان کرد دست به اقدام فرامرزی در داخل عراق بزند.

يک سخنگوی ناتو در بروکسل گفت که دبير کل پيمان ناتو، ياپ دِهوپ شيفر، پيش از رای گيری در پارلمان ترکيه به رئيس جمهوری عبدالله گل تلفن کرده و خواستار خويشتن داری شد. وی تاکيد ورزيد که ناتو با ترکيه در مورد تروريست خواندن پ.ک.ک. اشتراک نظر دارد.

آمريکا بيم آن دارد که حمله نظامی ترکيه منطقه نسبتا آرام کردستان عراق را بی ثبات کند.

XS
SM
MD
LG