لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

پوتين برای انجام مذاکرات امنيتی با مرکل وارد آلمان شد


رئيس جمهوری روسيه، ولاديمير پوتين، روز يکشنبه برای انجام مذاکره با صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل، پيرامون انرژی، امنيت، و طرح آمريکا برای نصب نظام سپر موشکی در اروپای مرکزی وارد آلمان شد.

قراراست گفتگوهای دوروزه سران روسيه و آلمان در شهر ويسبادن انجام گيرد. به گزارش خبرگزاری روسيه (ايتار-تاس) اين گفتگوها با شام ديرهنگام يکشنبه شب آغاز شد. انتظار می رود اين دو رهبر امروز دوشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کنند.

ديدار ويسبادن دو روز پس از شکست گفتگوهای مقامات ارشد آمريکايی و روسی درباره طرح آمريکا برای نصب نظام سپر موشکی در اروپای مرکزی انجام می گيرد.

پس از گفتگوهای روز جمعه در مسکو، وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، خواست پرزيدنت پوتين مبنی بر الغای طرح نصب نظام موشکی در لهستان و جمهوری چک را رد کرد. خانم رايس گفت آمريکا، عليرغم مخالفت های روسيه با اين طرح، به گفتگو در اين باره با متحدينش ادامه خواهد داد.

روسيه گفته است نصب موشک های آمريکايی در لهستان و نصب رادار هدايت کننده اين موشک ها در جمهوری چک اروپای شرقی را بی ثبات کرده و به مسابقه تسليحاتی نوينی خواهد انجاميد. دولت پرزيدنت بوش می گويد هدف از نصب اين سپر محافظت از آمريکا و متحدينش دربرابر حملات موشکی آنچه که وی کشورهای ياغی خواند است.

XS
SM
MD
LG