لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

پوتين ميگويد شاهد مدرکی بی طرفانه نيست که از تلاش تهران برای ساختن تسليحات اتمی حکايت داشته باشد


ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد مسکو شاهد هيچگونه مدرک بی طرفانه ای نيست که از تلاش جمهوری اسلامی ايران برای ساختن تسليحات اتمی حکايت داشته باشد، اما افزود تهران بايد تشويق شود برنامه اتمی خود را شفاف تر کند.

رهبر روسيه گفت روسيه معتقد است که جمهوری اسلامی ايران برنامه ای برای توليد تسليحات اتمی ندارد . آقای پوتين گفت اما وی با فرانسه و کشورهای ديگری که ميخواهند جمهوری اسلامی ايران فعاليت های اتمی اش را شفاف کند اتفاق نظر دارد.

آقای پوتين اين نظر را امروز پس از مذاکراتی که با نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه در مسکو داشت در يک کنفرانس خبری مشترک مطرح ساخت.

رهبر فرانسه بر اهميت همکاری جمهوری اسلامی ايران با جامعه بين المللی تاکيد گذاشت. وی يادآور شد که نظرات آقای پوتين چند روز مانده به سفر او به ايران ارائه ميشود.

دو رهبر همچنين در باره مسائل متعدد از جمله کوسوو، سوريه ، تجارت ، همکاريهای اقتصادی و برنامه روسيه برای ساختن يک مجتمع مدرن پرتاب سفينه فضائی سايوز در مرکز فضائی فرانسه در گينه فرانسه در آمريکای جنوبی تبادل نظر کردند.

رئيس جمهوری فرانسه در آستانه مذاکرات امروز در يک سخنرانی برای دانشجويان در دانشگاه مسکو از روسيه خواستار ساختن جامعه ای دمکراتيک تر شد . وی همچنين همکاری اقتصادی بيشتری ميان فرانسه و روسيه در صنايعی نظير انرژی اتمی و هواپيمائی و فضانوردی را توصيه کرد.

آقای سارکوزی روز سه شنبه گفته بود نگرانی های فرانسه را در باره کارنامه روسيه راجع به حقوق بشر مطرح ساخته است. وی همچنين از تبادل نظر در باره مسيری برای مصالحه راجع به آينده وضعيت و موقعيت کوسوو خبر داده بود.

آقای سارکوزی بر تحريم های تنبيهی شديد تری عليه جمهوری اسلامی ايران در صورت امتناع از برچيدن برنامه تسليحات اتمی اش تاکيد داشته است.

آمريکا و بسياری از متحدين آن جمهوری اسلامی را به برنامه ريزی برای توليد بمب اتمی متهم کرده اند. تهران اين اتهام را رد ميکند.

روسيه با تحريم های تنبيهی شديد تر عليه جمهوری اسلامی ايران مخالف است و به تهران در ساختن نيروگاه برق اتمی در بوشهر کمک ميکند.

آقای پوتين هفته آينده برای شرکت در اجلاس سران کشورهای حاشيه دريای خزر به ايران سفر ميکند.

XS
SM
MD
LG