لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

آمريکا به روسيه همکاری برای مقابله با تهديدهای مشترک را پيشنهادکرد


وزير دفاع آمريکا به دانشجويان دانشکده افسری ارتش روسيه گفته است آمريکا حاضر است با روسيه برای مقابله با تهديدهای مشترک امنيتی همکاری کند.

رابرت گيتس امروز، شنبه، در يک سخنرانی در اين دانشکده در مسکو سوابق تاريخی دو کشور را مطرح ساخت و گفت هيچ کشوری بيشتر از روسيه از جنگ های قرن گذشته آسيب نديده است.

آقای گيتس در پايان سفری دو روزه به مسکو به دانشجويان دانشکده افسری گفت موفقيت آمريکا در جنگ ۱۹۹۱ خليج فارس ناشی از مدرن سازی ايده هائی بود که در دهه ۱۹۸۰ ازارتش شوروی گرفته شد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز که در مسکو بود با هشت فعال و مدافع حقوق بشر ملاقات کرد تا از نظرات و ارزيابی آنان از اوضاع روسيه با خبر شود.

خانم رايس گفت آمريکا خواستار کمک به آنها در ايجاد نهادهای قدرتمند دمکراتيک برای حراست از مردم در مقابل استبدا دولتی است.

دولت های غربی در باره تمرکز قدرت در روسيه و پس رفت های دمکراتيک در روسيه در آستانه انتخابات پارلمانی و رياست جمهوری در آن کشور ابراز نگرانی کرده اند.

آقای گيتس و خانم رايس امروز و ديروز با مقامات ارشد روسيه ملاقات کردند اما نتوانستند اختلاف نظر بر سر برنامه آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپا را کم کنند.

مقامات آمريکائی پيشنهادهائی را برای کاهش نگرانی روسها که ميگويند سيستم دفاع موشکی مورد نظر آمريکا کشورشان را تهديد ميکند ارائه دادند.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد آمريکا بايد از اين سيستم منصرف شود.

دو طرف پشت درهای بسته توافق کردند که به تلاش برای رفع اختلاف ادامه دهند.

آقای پوتين به مقامات آمريکائی که به کشورش رفته بودند گفت روسيه ممکن است از پيمان نيروهای اتمی ميان برد، که هر نوع موشکی از اين طبقه بندی را منع ميکند، خارج شود مگر آنکه اين پيمان به ديگر کشورهای دارای تسليحات اتمی نيز تعميم داده شود. وی از کشوری بخصوص نام نبرد اما پيمان را، به اين سبب که کشورهائی ديگر تسليحات منع شده درپيمان را توليد ميکنند، پيمانی قديمی و منسوخ ناميد.

آمريکا گفته است برای مقابله با تهديد دولت هائی نظير جمهوری اسلامی و کره شمالی استقرار سيستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک ضروری است.

آقای پوتين پيشنهاد کرده است روسيه و آمريکا در چارچوب يک سيستم رادار باقيمانده از دوران شوروی سابق در آذربايجان همکاری کنند، اما آقای گيتس ميگويد اين سيستم کاملا جوابگوی وظيفه مورد نظر نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG