لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۳

پوتين از رايس و گيتس خواست استقراردفاع موشکی دراروپا را دنبال نکنند


ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه امروز، جمعه، به آمريکا هشدار داد که از برنامه استقرار سيستم دفاع موشکی در اروپا صرفنظر کند.

کاندوليزا رايس و رابرت گيتس وزيران امورخارجه و دفاع آمريکا برای ملاقات و مذاکره با آقای پوتين در مسکو بودند.

آقای پوتين به آنان گفت روسيه ممکن است ازيک پيمان مربوط به موشک های اتمی خارج شود، مگر آنکه ديگر کشورهای دارای تسليحات اتمی نيز به اين پيمان ملحق شده باشند.

آقای پوتين نظراتش را پيش از شروع جلساتی دربسته با هيات آمريکائی مطرح ساخت.

آقای پوتين گفت پيمان موسوم به نيروهای ميان برد اتمی قديمی شده است و کشورهائی ديگر که عضو پيمان نيستند تسليحاتی را توليد ميکنند که پيمان در باره آنهاست. وی از کشوری بخصوص نام نبرد.

خانم رايس گفت اميدوار است جلسات دو روزه مسکو بتوانداختلاف نظرهای روسيه و آمريکا را کم کند. خانم رايس گفت مسائلی که دو کشور را به هم نزديک ميکند، نظير مبارزه با تروريسم و جلوگيری از گسترش و اشاعه تسليحات اتمی به مراتب مهم تر از آن است که موجب اختلاف و دوری شود.

آمريکا گفته است استقرار سيستم دفاع موشکی را برای مقابله با تهديد دولت هائی نظير جمهوری اسلامی ايران و کره شمالی ضروری ميداند.

آقای پوتين پيشنهاد کرده است آمريکا و روسيه در چارچوب يک سيستم موجود رادار در آذربايجان همکاری کنند،اما آقای گييتس ميگويداين سيستم کاملا جوابگوی احتياجات نيست.

بنا به آخرين گزارشها مقامات ارشد آمريکا و روسيه نتوانسته اند اختلاف نظرهايشان را در باره برنامه دفاع موشکی برطرف سازند.

XS
SM
MD
LG