لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

سارکوزی برای گفتگو با پوتين درباره ايران به روسيه رفته است


رئيس جمهوری فرانسه، نيکولا سارکوزی، برای گفتگوهای دوروزه ای با رئيس جمهوری روسيه، ولاديمير پوتين، و ساير مقامات روسی در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران و ساير موضوعات به روسيه رفته است.

از زمانيکه آقای سارکوزی در ماه مه به رياست جمهوری فرانسه رسيد، اين نخستين ديدار وی با آقای پوتين است. اين دو قرار است در شامگاه امروز (سه شنبه) در اقامتگاه رسمی آقای پوتين در خارج از مسکو به صرف شام بپردازند.

در گذشته آقای سارکوزی از سابقه حقوق بشر روسيه انتقاد کرده و مسکو را متهم کرده بود که از ذخاير نفت و گازش برای ترساندن دول اروپايی استفاده می کند. همچنين خواسته وی مبنی بر وضع تحريم های شديدتر عليه جمهوری اسلامی بخاطر فعاليت اتمی بحث انگيزش در ضديت با موضع آقای پوتين است که خواسته است قبل از وضع تدابير شديدتر از ديپلماسی بيشتری استفاده شود.

آقای سارکوزی امروز (سه شنبه) به روزنامه روسی «روسيسکايا گازتا» Rossiiskaya Gazeta گفت هيچکس نبايد «جديت و عزم» فرانسه را درباره مسئله ايران دستکم بگيرد.

رسانه های رسمی دولت روسيه می گويند دو رهبر همچنين به بررسی اوضاع عراق، لبنان، کوسوو و دارفور خواهند پرداخت.

آقای پوتين قرار است بمنظور شرکت در اجلاس سران کشورهای حوزه دريای خزر هفته آينده راهی تهران شود.

روسيه برای ساختن رآکتور اتمی بوشهر با جمهوری اسلامی همکاری دارد. واشنگتن و متحدينش جمهوری اسلامی را متهم می کنمند که از تاسيسات هسته ايش برای توسعه و ساخت سلاح های اتمی استفاده می کند، اتهامی که تهران آن را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG