لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

چهل‌ویک روز اعتصاب غذا در اعتراض به مرگ بکتاش آبتین؛ دو زندانی سیاسی به بهداری منتقل شدند


زندان تهران بزرگ
زندان تهران بزرگ

حمید حاج‌جعفرکاشانی و محمد ابوالحسنی در چهل ویکمین روز اعتصاب غذا به خاطر افت شدید فشار به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

این دو از جمله زندانیان سیاسی هستند که در پی مرگ بکتاش آبیتن دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بکتاش آبتین که اواسط آذرماه در پی تشدید علائم ابتلا به کرونا به بیمارستان منتقل شده بود، روز شنبه ۱۸ دی‌ماه در بیمارستان درگذشت. مرگ او انتقادهای گسترده‌ای را از دستگاه قضایی و امنیتی ایران به دنبال داشت.
حدود ده روز بعد از درگذشت آقای آبتین، تعدادی از زندانیان سیاسی در زندان‌های قرچک ورامین، تهران بزرگ‌، و اوین اعتصاب غذا کردند.

هدف آنها از اعتصاب غذا، «برخورد درست و بازدارنده با عوامل کشته شدن بکتاش آبتین و تمام زندانیانی است که در اثر شکنجه و بی مسئولیتی عوامل زندان جان خود را از دست دادند.»

شکیلا منفرد، سینا بهشتی، سعید تمجیدی، حمید حاج جعفر کاشانی و محمد ابوالحسنی، پنج زندانی سیاسی در زندان‌های قرچک ورامین و تهران بزرگ‌ هستند دست به اعتصاب غذا زده‌اند و وضعیت جسمی‌شان وخیم گزارش شده است.

پیشتر، بیش از ۶۵۰ فعال مدنی و سیاسی در داخل و خارج از ایران با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به پنج زندانی سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، از آنان خواستند برای حفظ جان‌شان به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

XS
SM
MD
LG