لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

ادامه واکنش‌ها به فایل صوتی فساد در سپاه؛ قوه قضائیه: با متخلفان «برخورد شدیدی» کردیم


ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران
ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران

با گذشت ۱۲ روز از انتشار فایل صوتی یک جلسه محرمانه در سپاه پاسداران که از فساد مالی در این نهاد نظامی پرده برمی‌دارد، واکنش‌ها به آن ادامه دارد و در جدیدترین مورد، قوه قضائیه این فساد مالی گسترده را به یکی از شرکت‌های وابسته به بنیاد تعاون سپاه محدود کرد.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه سوم اسفندماه در نشست خبری خود اعلام کرد که فایل صوتی «جدید نبوده» و برای متهمان پرونده «احکام سنگین» صادر شده است. وی با بیان این که قوه قضائیه با متخلفان این پرونده برخوردی «قاطع و شدید» داشته است، تاکید کرد که متخلفان به «اشد مجازات» محکوم شده‌اند.

ذبیح‌الله خداییان در ادامه از محسن سجادی‌نیا، معاون اقتصادی پیشین سازمان اطلاعات سپاه، و عیسی شریفی‌منش، معاون محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، نام برد که در این پرونده به ترتیب به ۳۰ و ۲۰ سال زندان و نیز رد مال و جزای نقدی محکوم شده‌اند.

به گفته وی، برای محمد خاکپور و مسعود مهردادی، دو تن دیگر از متخلفان این پرونده نیز احکام حبس و جزای نقدی صادر شده است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره سرنوشت سایر متهمان این پرونده توضیحی نداد. این در حالی است که در این فایل صوتی نام محمدباقر قالیباف،‌ رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی و شهردار پیشین تهران، بارها شنیده می‌شود، و جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه، نیز هم‌اکنون دستیار آقای قالیباف است.

حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، نیز که در این فایل صوتی به نقش او در حمایت از محمدباقر قالیباف اشاره شده، همچنان در سمت خود مشغول به کار است.

رادیو فردا روز ۲۱ بهمن‌ماه یک فایل صوتی ۵۰ دقیقه‌ای را منتشر کرد که بخش اعظم آن به جلسه محرمانه محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران و صادق ذوالقدرنیا، معاون اقتصادی او در سال ۹۷ اختصاص دارد و این دو مقام پیشین سپاه پاسداران درباره فسادهای مالی مرتبط با نیروی قدس سپاه، بنیاد تعاون سپاه، بانک انصار وابسته به سپاه پاسداران و شهرداری تهران صحبت می‌کنند.

محتوای این فایل صوتی حاکی از فساد هشت هزار میلیارد تومانی در سپاه است که قوه قضائیه تاکنون توضیح شفافی درباره این مبلغ هنگفت نداده است.

در این فایل صوتی همچنین برای نخستین بار ارتباط قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، با پرونده‌های فساد را افشا شده و در آن گفته می‌شود که بخش اعظمی از درآمدهای موسسات متخلف صرف نیروی قدس تحت امر قاسم سلیمانی شده است.

یک هفته پس از انتشار این فایل صوتی، رهبر جمهوری اسلامی نیز به آن واکنش نشان داد و از سپاه پاسداران دفاع کرد.

علی خامنه‌ای انتشار این فایل صوتی را کار «دشمن» و «لجن‌پراکنی علیه ارکان انقلاب» دانست.

طی دو هفته گذشته شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی به این فایل صوتی واکنش نشان داده‌اند و اغلب آنان از جمله رمضان شریف،‌ سخنگوی سپاه پاسداران، اصالت فایل صوتی را تایید کرده‌اند.

انتشار این فایل صوتی واکنش‌ گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و شماری از کاربران و چهره‌های سیاسی از عدم رسیدگی قضایی شفاف به این پرونده انتقاد کردند.

با این حال شماری از اصولگرایان و هواداران جمهوری اسلامی و نیز رسانه‌های نزدیک به آنان از جمله روزنامه کیهان تلاش کرده‌اند که از سپاه پاسداران دفاع کنند.

XS
SM
MD
LG