لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

شکایت نیلی، عذرخواهی طائب؛ «سیسمونی گیت» قالیباف ادامه دارد


نزدیکان رئیسی و قالیباف در جنجال «سیسمونی‌گیت» یکدیگر را متهم به سیاسی‌کاری کرده‌اند.
نزدیکان رئیسی و قالیباف در جنجال «سیسمونی‌گیت» یکدیگر را متهم به سیاسی‌کاری کرده‌اند.

پس‌لرزه‌های سفر دو هفته پیش خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه که به «سیسمونی گیت» مشهور شده است کماکان ادامه دارد و در حالی که قرار است تا حدود دو هفته دیگر انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار شود، حمله نزدیکان روسای مجلس و دولت ایران به یکدیگر آشکارتر شده است.

پس از انتشار فایل صوتی مهدی طائب در همین رابطه و اظهارنظر او در مورد نقش میثم نیلی برادر داماد ابراهیم رئیسی در سیسمونی‌گیت، روز شنبه اعلام شد که میثم نیلی از مهدی طائب که رئیس قرارگاه عمار و برادر رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است شکایت کرده و طائب نیز از نیلی عذرخواهی کرده است.

وکیل میثم نیلی، صاحب امتیاز و مدیرمسئول وب‌سایت «رجانیوز» نزدیک به محافل تندرو حاکمیت ایران، از «ثبت شکایت» موکل خود علیه مهدی طائب، فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار و برادر رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داده است.


در فایل صوتی که روز گذشته شانزدهم اردیبهشت‌ماه از مهدی طائب منتشر شد، او میثم نیلی، برادر مقداد نیلی که داماد ابراهیم رئیسی است را مسئول انتشار تصاویر و خبرهای مربوط به سفر خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی دانسته بود.

در این فایل صوتی، فرمانده قرار فرهنگی عمار همچنین ضمن دفاع کامل از محمدباقر قالیباف، مدعی شده بود که «جبهه پایداری، عدالتخواهان، احمدی‌نژاد و جبهه اصلاحات» نمی‌خواهند این فرمانده پیشین سپاه پاسدارن و نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، رئیس مجلس بماند.

اما روز شنبه هفدهم اردیبهشت‌ماه و اندکی پس از آنکه رجانیوز به نقل از وکیل میثم نیلی نوشت که شکایت موکلش از مهدی طائب را امروز در «دادسرای ویژه روحانیت تهران» ثبت کرده است، فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار به آن واکنش نشان داد و گفت «عذرخواهی می‌کنم.»

مهدی طائب به خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران گفته است که آن فایل صوتی چند دقیقه‌ای از یک جلسه «دو نیم تا سه‌ساعته» بوده و برخی «به صورت هدفمند» بخشی از آن را منتشر کرده‌اند.

مهدی طائب همچنین ضمن تکذیب اظهارات پیشین خود مبنی بر نقش داشتن برادر داماد ابراهیم رئیسی در افشاگری علیه خانواده محمدباقر قالیباف، از میثم نیلی «عذرخواهی» کرده و گفته است: «تصریح می‌کنم که این اتهام علیه این برادر عزیز غیرقابل قبول است.»

از ابتدای اردیبهشت‌ماه که سفر همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف از سوی یکی از فعالان رسانه‌ای نزدیک به حاکمیت با انتشار تصاویری از چمدان‌های فراوان در فرودگاه تهران و هنگام بازگشت از ترکیه خبرساز شد، همچنان افکار عمومی ایران نسبت به اخبار و حواشی آن حساس است.

در آن زمان محمود رضوی، مشاور محمدباقر قالیباف رییس مجلس در رشته توییتی نوشت بود که این افشاگری‌ها از سفر خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه برای خرید سیسمونی و خانه، پروژه «محافل امنیتی-سیاسی» است و خواهان برخورد «وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه» با مسببان آن شده بود.

در عین حال، احمد توکلی نیز هفدهم اردیبهشت‌ماه در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان، با اشاره به حواشی پیش آمده برای سفر خانواده محمد باقر قالیباف به ترکیه، نوشت است که این مسئله «به اعتبار رئیس مجلس آسیب زده» و تنها راه، اتخاذ سیاست «شفافیت» درباره آن است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی و رئیس پیشینِ مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که از چهره‌های با نفوذ جناح اصولگرای حاکمیت ایران نیز محسوب می‌شود، وظیفه محمدباقر قالیباف را «شفاف‌سازی ابهامات» درباره «تمام ماجرا» اعلام کرده تا به گفته وی، «ابهامات» پیش آمده اخیر «زدوده» شود.

XS
SM
MD
LG