لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۶

«سیسمونی‌گیت» قالیباف؛ یک اصولگرا از «سرک‌کشیدن» در زندگی رئیس مجلس انتقاد کرد


محمدباقر قالیباف و همسرش
محمدباقر قالیباف و همسرش

واکنش‌ها نسبت به سفر خانواده محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه و خرید آنها که به «سیسمونی گیت» شهرت یافته است همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین مورد مدیر مسئول روزنامه همشهری خواهان «سرک» نکشیدن در زندگی شخصی قالیباف شده است.

محسن مهدیان روز پنج‌شنبه ۸ اردیبهشت طی یادداشتی در روزنامه همشهری با عنوان «فراتر از سیسمونی» نوشت: «چه‌کسی گفته اگر کسی مسئول بود ما حق داریم در زندگی شخصی‌اش سرک بکشیم؟ حالا چون مسئول شدند باید خطاهایشان را همه ببینند؟»

اظهارات مدیرمسئول روزنامه همشهری در حالی است که رئیس مجلس شورای اسلامی در مناظره انتخاباتی سال ۹۶ درباره موردی مشابه گفته بود، وزیر آموزش و پرورش (وقت) می‌رود لباس بچه از ایتالیا می‌آورد، مردم «شما فکر می‌کنید اقتصاد ما درست می‌شود؟ هرگز!»

برخی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به سخنان محسن مهدیان به مواردی از دخالت حکومت در زندگی شخصی مردم از جمله دخالت در نوع پوشش، روابط شخصی، خوردن و نوشیدن در ماه رمضان، و حتی فرزندآوری، و همچنین حمله به مهمانی‌های خصوصی اشاره کرده‌اند.

بسیاری از کاربران با اشاره به ریاکاری و استاندارد دوگانه مقامات جمهوری اسلامی نسبت به زندگی خود و مردم ایران می‌گویند که سبک زندگی خانواده مسئولان جمهوری اسلامی با ادعاها و توصیه‌های آنها به مردم در تضاد است.

در ادامه واکنش‌ها به ماجرای خانواده قالیباف، روز سه‌شنبه نیز گروهی از دانشجویان در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی از او خواستند عنوان «انقلابی‌گری» را از مجلس پس بگیرد؛ اما علی خامنه‌ای پاسخ داد: «این جور نیست که انقلابی نباشند، البته من یکایک را نمی‌شناسم، مجموعه را می‌بینم و روی مجموعه قضاوت می‌کنم.»

پیش از آن غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده پیشین مجلس، در گفت‌وگو با وب‌سایت «دیده‌بان ایران» عنوان کرد که خانواده قالیباف در این سفر «دو واحد آپارتمان در ترکیه» به نام محمدرضا بحیرایی، داماد رئیس مجلس خریده‌اند.

خبرگزاری خانه ملت بلافاصله این اظهارات را «ادعایی کذب و جعلی» نامید و اعلام کرد که در این رابطه شکایتی هم تنظیم شده است.

با این حال، جعفرزاده ایمن‌آبادی دوباره در توییتی رسیدگی به تخلفات محمد باقر قالیباف در شهرداری تهران، پرونده املاک نجومی و نقش او در پرونده فساد مالی گسترده در سپاه پاسداران، آن هم در یک دادگاه علنی را خواستار شد.

پیش از این نیز انتشار ویدئویی کوتاه از مرتضی طلایی، فرمانده پیشین نیروی انتظامی، که بر روی تردمیل در یک باشگاه ورزشی در کانادا باعث واکنش‌هایی در فضای مجازی شد.

طلایی در واکنش به انتقادهای مردم گفت: «مگر مسئله شخصی افراد باید در فضای رسانه‌ای به آن پرداخته شود؟ چرا باید در فضای رسانه من بیایم بگویم که به فلان سفر رفتم یا نرفتم؟ اصلا من صد تا سفر رفتم باید پاسخگو باشم؟ من دارم زندگی خودم را می‌کنم؛ شما باید جواب بدهید که زندگی شخصی افراد به چه کسی مربوط است؟»

XS
SM
MD
LG