لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

ایران: هنوز از آمریکا پاسخ قطعی نگرفته‌ایم؛ درباره تبادل زندانیان «مذاکره غیرمستقیم» کرده‌ایم


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که در مورد مذاکرات هنوز پاسخ قطعی طرف آمریکایی دریافت نشده است. او همچنین با اشاره به موضوع تبادل زندانیان، گفت که ایران سرنوشت آنها را به برجام گره نزده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دوشنبه ۳۱ مرداد در نشست خبری با اشاره به مذاکرات برجام در وین گفت که هنوز پاسخ طرف مقابل «و به طور مشخص آمریکا» به پیشنهادهای طرف اروپایی را «دریافت نکرده‌ایم.» وی تاکید کرد که تنها پس از دریافت پاسخ طرف آمریکایی و اروپایی است که «می‌توان از نتیجه‌بخش بودن این مرحله مذاکرات صحبت کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به «پیشرفت مذاکرات» در این دوره به حساس بودن آن نیز اشاره کرد و گفت: «به روایت‌های غیررسمی بسنده نمی‌کنیم. مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق بشود.» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین آمریکا را به تعلل در ارائه پاسخ متهم کرد.

کنعانی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز اظهار داشت که سرنوشت زندانیان را «به روند مذاکرات احیای برجام گره نزدیم و تبادل زندانیان را در چارچوبی خارج از برجام و به صورت غیرمستقیم با آمریکا گفت‌وگو کردیم.»

مذاکرات طولانی برای احیای برجام ماه‌ها پیش بدون حصول نتیجه مطلوب به پایان رسید. پس از آن بود که اتحادیه اروپا آن چه را که پیشنهاد «نهایی» خود توصیف کرد به ایران ارائه داد و گفت انتظار دارد طی چند هفته از ایران پاسخ بگیرد. تهران بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ به این پیشنهاد پاسخ داد. ایران یا اتحادیه اروپا جزئیاتی از این پیشنهاد را اعلام نکرده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG