لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

ند پرایس: امیدواریم این آخرین مرحله مذاکرات باشد


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت: «وارد مرحله‌ای شده‌ایم که امیدواریم آخرین مرحله باشد.»

بنا بر خبرهای دریافتی، مسئولان آمریکایی هم‌اکنون سرگرم مطالعه پاسخ ایران به اتحادیه اروپا در مورد متن پیشنهادی آن نهاد برای نهائی کردن مذاکرات هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در مورد این که آیا این بار نیز ایران درخواست‌های فرابرجامی مطرح کرده یا نه؟ پاسخی نداد و از بیان هر گونه مطلبی در مورد محتوای پاسخ ایران خودداری کرد.

به گفته پرایس، آمریکا به تدریج نظر خود را با اتحادیه اروپا در میان گذاشته و می‌گذارد. او به طور کل مذاکرات و موضوعهای مطرح در آن را پیچیده توصیف کرد و گفت: «به این دلیل مشورت با کلیه متحدین و شرکا لازم است.»

اکنون مقامات آمریکایی باید عملی بودن خواسته‌های ایران را ارزیابی و اگر پاسخ مثبت باشد، در مورد تغییر در متن نهایی پیشنهادی تصمیم‌گیری کنند. البته این کار زمان‌بر است و نباید انتظار داشت این هفته در این زمینه، حرکتی چشم‌گیر صورت بگیرد.

پرایس می گوید: «در صورتی که در مورد نکات مورد نظر ایران توافق نشود، این تصمیم اتحادیه اروپا، بعنوان میانجی خواهد بود که اعلام کند مذاکرات به پایان رسیده یا خیر.
اما در صورتی که برآورده کردن خواسته های ایران عملی باشد، شاید نیاز به ادامه مذاکره در وین نباشد و با مبادله دیدگاه و پیام از طریق اتحادیه اروپا مذاکرات به پایان برسد.»

گفتنی است سخنگوی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه گفت که با مشورت آمریکا در حال بررسی پاسخ ایران به آن چه پیشنهاد «نهایی» این اتحادیه برای احیای برجام توصیف شده، است.

به گزارش رویترز، سخنگوی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «در حال حاضر ما آن [پیشنهاد] را بررسی می کنیم و با دیگر شرکت کنندگان در برجام و آمریکا در مورد مسیر پیش رو مشورت داریم.»

این سخنگو از اعلام جدول زمانی برای اعلام پاسخ اتحادیه اروپا خودداری کرد. اتحادیه اروپا هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام است. ایران از مذاکرات مستقیم با آمریکا خودداری کرده است.

بعد از ۱۵ ماه مذاکره بی نتیجه و غیرمستقیم میان ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا آنچه پیشنهاد «نهایی» خود را توصیف کرد به ایران داد و گفت انتظار دارد طی چند هفته از ایران پاسخ بگیرد. ایران پاسخ به این پیشنهاد را اواخر روز دوشنبه داد.اما تهران و یا اتحادیه اروپا جزئیاتی از این پیشنهاد را اعلام نکرده اند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG