لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

طرح دوحزبی کنگره برای مقابله با برنامه پهپادی ایران؛ نامه ۲۵ نماینده جمهوری‌خواه به جو بایدن در مخالفت با کاهش تحریم‌ها


ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو
ساختمان کنگره آمریکا - آرشیو

قانون‌گذاران مجلس نمایندگان ایالات متحده طرحی دوحزبی را با هدف مقابله با هدف تحریم برنامه‌های پهپادی ایران و تامین‌کنندگان آن ارائه کرده‌اند.

گروهی از قانون‌گذاران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، از جمله مایکل مک‌کال (جمهوری خواه) و گرگوری میکس (دموکرات)، روز سه شنبه طرحی را با عنوان «متوقف کردن پهپاد‌های ایران» ارائه دادند.

به گفته آنها هدف از ارائه این طرح، آن است که روشن شود تحریم‌های آمریکا در خصوص تسلیحات متعارف ایران شامل عرضه، فروش و یا انتقال پهپادهای رزمی، از ایران و یا به ایران، نیز می‌شود.

این طرح همچنین بیان می‌کند که سیاست آمریکا این است که از دستیابی گروه‌های همسو با ایران به تسلیحات پهپادی قابل استفاده در حمله به آمریکا و شرکای آن، جلوگیری کند.

گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که ایران به گروه‌های مختلف، از جمله به گروه‌های شبه نظامی عراقی، یمنی، و حزب الله لبنان پهپاد تحویل داده است و در موارد بسیاری، از آنها برای حمله به مواضع عربستان سعودی و یا پایگاه‌های میزبان پرسنل آمریکایی در منطقه خاورمیانه استفاده شده است.

از سوی دیگر، بیست و پنج قانونگذار جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در مخالفت با کاهش تحریم‌های ایران گفته‌اند که اختیارات تنظیم روابط بازرگانی با کشورهای خارجی «و در نتیجه وضع تحریم‌ها» با کنگره است. و زمانی که جمهوری‌خواهان در کنگره اکثریت شوند، با «تصویب قانون فشار حداکثری» اختیارات کنگره بر امور تحریم‌ها را اعمال خواهند کرد.

این نامه در حالی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پس از حدود پنج ماه وقفه این هفته مذاکرات با ایران برای احیای برجام را از سر گرفته‌اند.

این قانون‌گذاران در بخشی از نامه خود گفته‌اند موضع رسمی «کمیته تحقیقات جمهوری‌خواهان» اوایل سال جاری اعلام شد و روشن ساخت که کاهش تحریم‌های ایران فقط در زمانی صورت باید بگیرد که «۱۲ شرطی که مایک پمپئو، وزیر سابق خارجه آمریکا در زمان کارزار فشار حداکثری [برای ایران تعیین کرد] برآورده شود» و آنها برای آن که مانع هرگونه تلاش برای کاهش تحریم‌های ایران شوند «مبارزه خواهند کرد.»

این ۲۵ قانون‌گذار جمهوری‌خواه همچنین با اشاره به کاهش چشمگیر ذخایر ارزی ایران در نتیجه کارزار فشار حداکثری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا - از ۱۲۰ میلیارد دلار به ۴ میلیارد دلار - گفتند که آن کارزار «ایران را در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داد.»

جیم بنکس، پت فالون، جو ویلسون، و دان بیکن از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

مقامات دولت جو بایدن با اشاره به افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از خروج آمریکا از برجام می‌گویند که دیپلماسی و بازگشت متقابل به تعهدات برجام - کاهش تحریم‌ها در ازای کاهش فعالیت‌های هسته‌ای ایران - به نفع منافع ملی آمریکا و «بهترین» روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است.

فروردین ماه امسال، رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای با شبکه ان‌پی‌آر تاکید کرد که سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ شکست خورده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز ٩ آبان در دو مصاحبه تلویزیونی با شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و سی‌بی‌اس، ضمن تاکید بر اینکه دیپلماسی بهترین راه‌حل برای برنامه هسته‌ای ایران است، گفت، در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات «تمام گزینه‌ها روی میز است.»

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز روز دوشنبه ۸ آذر در کنفرانس مطبوعاتی خود با تاکید کرد که «دیپلماسی بهترین مسیر پیش رو است» در مورد ایران است.

دولت بایدن به ایران هشدار داده است که اگر همچنان محدودیت‌های لحاظ شده در برجام را نقض کند، ممکن است بازگشت به برجام دیگر منفعت گذشته را برای آمریکا نداشته باشد.

این اولین باری نیست که جمهوری‌خواهان علیه برداشتن تحریم‌های ایران به دولت بایدن نامه می‌نویسند.

XS
SM
MD
LG