لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

رابرت مالی: سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ شکست خورد؛ دولت بایدن با دیپلماسی مانع رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود


راب مالی | Robert Malley | رابرت مالی
راب مالی | Robert Malley | رابرت مالی

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران که برای مذاکرات هسته‌ای به وین رفته است و سرپرستی تیم آمریکایی در گفتگوها را برعهده دارد، در مصاحبه‌ای به برنامه صبحگاهی رادیو عمومی ملی موسوم به «ان پی آر» آمریکا گفته است که روند بازگشت طرفین به تطابق با تعهدات توافق هسته‌ای، طولانی و سخت خواهد بود.

در این مصاحبه که متن آن روز سه شنبه ۱۷ فروردین منتشر شد، رابرت مالی گفت، روند بازگشت به تطابق با تعهدات توافق هسته ای «شامل مذاکرات برای شناختن گام هایی که آمریکا باید بردارد و گام هایی که ایران باید بردارد، است.»

او افزود: «چرا که آنها (ایران) به طور فزاینده ای از تطبیق با تعهدات هسته ای خارج شده اند.»

به نوشته ان پی آر، جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته است که تحریم های دوران دونالد ترامپ، باید پیش از آن که ایران فعالیت های هسته ای خود را تغییر دهد، برداشته شود و او آنها را غیرقانونی خوانده است.

اما آقای مالی، در این باره به ان پی آر گفته است که این مسئله آن گونه که آقای ظریف می گوید «کار نمی کند» و افزوده است که چنین موضعی این طور نشان می دهد که ایران در خصوص پیوستن به توافق هسته ای «جدی نیست.»

رابرت مالی همچنین درباره مخالفان مذاکرات وین گفت: «نتیجه سیاست فشار حداکثری را دیدیم و آن سیاست شکست خورد.» «فشار حداکثری» سیاستی بود که دولت دونالد ترامپ از آن به عنوان رویکردش برای مهار فعالیت های هسته ای و منطقه ای ایران و بازگرداندن تهران به میز مذاکرات نام می برد.

آقای مالی که در مذاکرات توافق هسته ای ۲۰۱۵ از جانب دولت آمریکا نیز حضور داشت، گفت همانطور که پرزیدنت بایدن در جریان کارزار انتخاباتی و از زمان حضورش در کاخ سفید به روشنی گفته، ایالات متحده آماده است هر وقت که ایران به تعهدات خود در برجام برگردد، آمریکا نیز چنین کند. آقای مالی در این مصاحبه گفت از زمانی که آقای بایدن به ریاست جمهوری رسیده است، «ایران از تعهدات خود دورتر شده است.»

رابرت مالی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است که دولت آمریکا با کنگره برای گرفتن حمایت هر دو حزب در زمینه مسئله ایران که به گفته او موضوعی «بسیار» دو قطبی است، کار می کند و پس از آن که ایران به تعهدات توافق هسته ای ادامه دهد، آن وقت برای رسیدن به یک توافق «قوی تر و طولانی مدت تر» که با منافع اصلی آمریکا مطابقت داشته باشد، همانطور که هر عضو کنگره گفته خواهان است، کار کند.

به گفته رابرت مالی، این امر شامل گام های بیشتری خواهد شد که ایران به دنبال آن است و همچنین انجام آن در هماهنگی با متحدان و شرکای منطقه ای آمریکا خواهد بود.

آقای مالی در زمینه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای گفت: «تحت ریاست جمهوری بایدن، ایالات متحده متعهد است که اطمینان حاصل شود ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کند.»

آقای مالی گفت که دولت جو بایدن در آمریکا اعتقاد دارد که بهترین روش برای تحقق این هدف، «دیپلماسی» است.

XS
SM
MD
LG