لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

نشست شورای امنیت سازمان ملل، صحنه تقابل اسرائیل و جمهوری اسلامی؛ تهدید و انتقاد نمایندگان دو کشور


تقابل اسرائیل و جمهوری اسلامی در سازمان ملل
تقابل اسرائیل و جمهوری اسلامی در سازمان ملل

جلسه روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با محوریت رسیدگی به عضویت کامل «کشور مستقل فلسطینی» در سازمان ملل تشکیل شد، تقابل کلامی نمایندگان جمهوری اسلامی و اسرائیل را در پی داشت.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در این جلسه از حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست شورای امنیت انتقاد کرد و گفت: «او اینجا آمده است تا شما را به سخره بگیرد. او اینجا آمده است تا به همه شما، با کت و شلوار و ظرافت‌های دیپلماتیک‌تان، نشان دهد که کشورش می‌تواند روز شنبه به یک کشور دیگر عضو سازمان ملل حمله کند و سپس روز پنجشنبه به اینجا بیاید تا در مورد حقوق بشر و قوانین بین‌المللی برای همه شما سخنرانی کند.»

حسین امیر‌عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اما بدون آنکه به صحبت‌های نماینده اسرائیل اشاره کند خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: «دفاع مشروع و اقدام متقابل ما پایان یافته و در صورت هر اقدام متقابل اسرائیل، جمهوری اسلامی پاسخ متناسب را حق خود می‌داند و این تصمیم تغییرناپذیر است مگر اینکه اسرائیل مجبور شود هرگونه ماجراجویی نظامی بیشتر علیه ما را متوقف کند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این نشست با اشاره به اوضاع خاورمیانه گفت: «زمان پایان دادن به چرخه خونین انتقام‌گیری فرا رسیده است.»

حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل در روز ۲۵ فروردین که با شلیک بیش از ۳۰۰ پهپاد مهاجم و موشک بالیستیک و کروز صورت گرفت با مشارکت آمریکا، اسرائیل و کشورهای عرب منطقه خنثی شد.

اسرائیل وعده داده که حمله موشکی-پهپادی جمهوری اسلامی به خاکش را تلافی خواهد کرد.

از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ فروردین ده‌ها تحریم جدید علیه برنامه پهپادی، صنایع فولاد، و شرکت‌های خودروسازی جمهوری اسلامی وضع کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای با اشاره به شلیک صدها موشک و پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به اسرائیل گفت آمریکا در حمله مزبور از اسرائیل دفاع کرد و امروز با وضع تحریم‌هایی جدید، مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی را پاسخگو می‌کند.

او ضمن تاکید بر ضرورت افزایش فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی گفت متحدان آمریکا نیز به منظور محدودکردن برنامه‌های نظامی بی‌ثبات‌کننده حکومت ایران، تحریم‌های بیشتری وضع خواهند کرد.

جو بایدن با یادآوری بیش از ۶۰۰ فقره تحریم علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی و همچنین گروه‌های نیابتی‌اش از جمله حزب‌الله، حماس، حوثی‌ها، و کتائب حزب‌الله در دوره ریاست جمهوری خود افزود به وزارت خزانه‌داری دستور داده تحریم‌های بیشتری به منظور تضعیف صنایع نظامی جمهوری اسلامی وضع کند.

او با تاکید بر تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل و همچنین سربازان و شرکای آمریکا در خاورمیانه به مقامات حکومت ایران هشدار داد: «در انجام تمام اقدامات لازم برای پاسخگو کردن شما تردید نخواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG