لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

رای قاطع مجلس نمایندگان آمریکا به «محکومیت حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل»؛ تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود


 ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا
ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ فروردین قطعنامه ۱۱۴۳ را در «محکومیت حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل» و تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود به تصویب رساند.

این قطعنامه که از سوی تام کین، نماینده جمهوری‌خواه از نیوجرسی، و جیرد مسکویتس، نماینده دموکرات از فلوریدا، تهیه شده است، ضمن محکوم کردن حمله پهپادی و موشکی بی‌سابقه جمهوری اسلامی به اسرائیل، بر حق اسرائیل برای دفاع از خود از طرق نظامی، دیپلماتیک، اقتصادی، و سایر ابزارها تاکید می‌کند.

قطعنامه مزبور ضمن فراخواندن تمام دولت‌های جهان به محکوم کردن حملات جمهوری اسلامی، همکاری آمریکا، بریتانیا، فرانسه، و اردن در رهگیری و انهدام پرتابه‌های شلیک‌شده از سوی حکومت ایران به اسرائیل را تحسین می‌کند.

این قطعنامه فراحزبی خواستار اجرای کامل تحریم‌ها علیه برنامه‌های هسته‌ای، موشکی، و پهپادی جمهوری اسلامی و همچنین علیه تامین مالی گروه‌های «تروریستی» حزب‌الله، حماس، جهاد اسلامی، حوثی‌ها، و شبه‌نظامیان در سوریه و عراق توسط جمهوری اسلامی شده است.

در جلسه رای‌گیری یک‌ساعته روز پنجشنبه، تعدادی از قانونگذاران از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، حملات شنبه‌شب جمهوری اسلامی را محکوم و با کشور و مردم اسرائیل ابراز همبستگی کردند.

تام کین در ابتدای این جلسه، مواردی همچون حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس، شلیک هزاران پرتابه از سوی حزب‌الله، بیش از ۱۷۰ حمله نیابتی‌های جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی در منطقه، و بیش از ۱۰۰ حمله حوثی‌ها به کشتی‌های بین‌المللی را یادآور شد و گفت این اقدامات تهدیدی نه تنها علیه اسرائیل بلکه علیه آمریکا و کل شرکای آن است.

پس از او، گرگوری میکس، قانونگذار ارشد دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، به شلیک بیش از ۳۰۰ فروند موشک و پهپاد به سوی شهروندان اسرائیلی اعم از یهودی و مسلمان توسط جمهوری اسلامی اشاره و با خانواده دختر ٩ ساله عربی که در نتیجه این حمله زخمی شده، ابراز همدردی کرد.

گرگوری میکس در ادامه ضمن تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود، از حکومت اسرائیل خواست در پاسخ به حکومت ایران «هوشمندانه و راهبردی» عمل کند.

در ادامه، کوین کایلی، قانونگذار دموکرات از کالیفرنیا، ضمن اعلام پشتیبانی قاطعانه از قطعنامه پیشنهادی، پشتیبانی کشورهای منطقه از اسرائیل در جریان حمله شنبه‌شب را ستود و خاطرنشان کرد حکومت ایران به‌شدت مخالف توافق‌های ابراهیم و همکاری کشورهای منطقه با اسرائیل است.

استیو اسکالیس، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان، نیز در ادامه جلسه روز پنجشنبه ضمن تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود گفت هر انتخابی که دولت اسرائیل درباره نحوه پاسخ‌دادن به حملات شنبه‌شب بکند، باید با حمایت کامل آمریکا مواجه شود.

قطعنامه فراحزبی مزبور در نهایت با ۴۰۴ رای موافق در برابر ۱۴ رای مخالف، قاطعانه به تصویب مجلس نمایندگان رسید.

XS
SM
MD
LG