لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

پوتین: درگیری اسرائیل و حماس خطر گسترش به فراتر از خاورمیانه را دارد


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه هشدار داد که درگیری اسرائیل و حماس می‌تواند فراتر از خاورمیانه گسترش یابد. او گفت که زنان، کودکان و افراد بی‌گناه در غزه نباید به دلیل جنایات دیگران مجازات شوند.

پوتین در نشستی با رهبران مذهبی روسیه گفت که خونریزی در منطقه باید متوقف شود و اگر این کار انجام نشود، خطر شعله‌ور شدن جنگی بسیار گسترده‌تر وجود دارد.

او گفت: «وظیفه امروز ما، توقف خونریزی و خشونت است، در غیر این صورت، تشدید بیشتر بحران، مملو از پیامدهای شدید و بسیار خطرناک و مخرب خواهد بود.»

پوتین همچنین غرب را مورد انتقاد قرار داد و گفت که برخی از نیروهای ناشناس به دنبال تحریک بیشتر تنش و کشاندن هر چه بیشتر کشورها و مردمان دیگر به درگیری هستند.

به گفته او، هدف این است که «یک موج واقعی هرج و مرج و نفرت متقابل نه تنها در خاورمیانه بلکه بسیار فراتر از مرزهای آن راه‌اندازی شود».

پوتین گفت که مسکو همچنان از راه‌حل دو کشوری برای مسئله فلسطینیان و اسرائیل دفاع می‌کند و اسرائیل اشتباه می‌کند که به بمباران غزه ادامه می‌دهد.

او گفت که اسرائیل باید به جای انتقام‌جویی، به دنبال راه‌حلی دیپلماتیک باشد.

ادعاهای پوتین در حالی مطرح می‌شود که یک نهاد تحقیقاتی سازمان ملل اعلام کرده که روسیه در جریان جنگ اوکراین جنایات جنگی گسترده‌ای شامل کشتار عامدانه، شکنجه و اخراج و انتقال اجباری کودکان اوکراینی مرتکب شده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی هم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و ماریا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان ریاست جمهوری روسیه، را به ارتکاب جنایت جنگی از طریق اخراج غیرقانونی صدها کودک اوکراینی متهم کرده است. کرملین این اتهامات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG