لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

واکنش وزیر ارشاد به ممنوع‌الفعالیت شدن بازیگران: حجاب «قانون» است و آن را اجرا می‌کنیم


آرشیو
آرشیو

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی روز چهارشنبه سوم آبان، در مورد اخبار مربوط به ممنوع‌الفعالیت شدن شماری از بازیگران به دلیل استفاده از پوشش اختیاری گفت: «قبلا هم اعلام کردیم که حجاب، قانون است و ما قانون را اجرا می‌کنیم.»

به گزارش رسانه های ایران، محمدمهدی اسماعیلی بدون اشاره به انتشار فهرستی از این بازیگران در روز سه شنبه دوم آبان، و تایید یا تکذیب آن تاکید کرد: «چندین بار اعلام کردم کار کردن برای کسانی که قانون را اجرا نمی‌کنند، امکان پذیر نیست.»

پیش از این، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی روز سه شنبه از ممنوع‌الفعالیت شدن بازیگران زن مخالف حجاب اجباری مورد نظر جمهوری اسلامی خبر داده و اعلام کرده بود این بازیگران دیگر در «فیلم تازه‌ای بازی نخواهند کرد.»

حبیب ایل‌بیگی به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود: «آنها به دلیل محدودیتی که برای شان وجود دارد، نمی توانند در فیلم های سینمایی بازی کنند. آثار قبلی‌شان به تدریج منتشر می شود که مالکان فیلم ها متضرر نشوند. چون سرمایه زیادی خرج شده است. ولی از این به بعد نمی‌توانند در فیلم جدیدی بازی کنند.»

وب سایت «سینما دیلی»، رسانه آنلاین سینما و تلویزیون، اسامی بازیگران ممنوع‌الفعالیت شده را «باران کوثری، ویشکا آسایش، ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، هنگامه قاضیانی، پگاه آهنگرانی، مریم بوبانی، گلاب آدینه، فاطمه معتمدآریا، شقایق دهقان و افسانه بایگان» اعلام کرده است.

به نوشته این رسانه سینمایی، از این جمع، افسانه بایگان و هنگامه قاضیانی از بازیگری خداحافظی کرده‌اند و پگاه آهنگرانی و ویشکا آسایش هم در خارج از ایران هستند.

در این حال، انتشار این اسامی هنوز واکنش این هنرمندان و یا مقامات رسمی جمهوری اسلامی را به دنبال نداشته است.

از هنگام آغاز اعتراضات سراسری اخیر در شهریور ماه ۱۴۰۱، شماری از هنرمندان زن ایرانی ضمن انتقاد از حجاب اجباری، خواستار لغو این قانون شدند.

در ماه‌های گذشته، چهره‌هایی مانند کتایون ریاحی، گلاب آدینه و فاطمه معتمدآریا بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی ظاهر شدند که با استقبال زیادی از سوی مردم همراه بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به این اقدام هنرمندان در روز هفتم اردیبهشت گفته بود: «از لحاظ قانونی نمی‌توانیم به کسانی که کشف حجاب کر‌ده‌اند، اجازه حضور در برنامه‌های هنری را بدهیم.»

در ماه‌های گذشته شمار قابل توجهی از هنرمندان از اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد حمایت کرده‌اند و با احضار، بازداشت و یا ایجاد محدودیت برای کار مواجه شده‌اند.

آرش رهبری، خواننده و هنرمند، به صدای آمریکا گفته که وظیفه انسانی و شرافتمندانه هنرمندان این است که صدای مردم باشند.

او تأکید کرده که «آن وحشت و ترس از جمهوری اسلامی که سال‌ها بر زندگی مردم سایه افکنده بود و هنرمندان را ناچار به سکوت می‌کرد، دیگر وجود ندارد.»

XS
SM
MD
LG