لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

اختصاصی؛ فریبرز عرب‌نیا: دایره «دروغ و فساد و کشتار اندیشه» روزبه‌روز نهادینه‌تر می‌شود


فریبرز عرب‌نیا، بازیگر سینما
فریبرز عرب‌نیا، بازیگر سینما

فریبرز عرب‌نیا، بازیگر سینما، روز جمعه ١٧ شهریور در اولین مصاحبه خود پس از خروج از ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی، «دایره دروغ، فساد، و کشتار اندیشه‌ها روز‌به‌روز شکل نهادینه‌تر و خشن‌تری پیدا می‌کند.»

این چهره سرشناس سینمای ایران گفت در ایران به دلیل «نگاه مستقل» هیچگاه در «دایره‌های حکومتی» و حتی «خانه سینما» خود را حل‌شده نمی‌دید و به همین دلیل دایره انتخاب‌ها و آزادی عمل او بسیار کمتر بود.

او تصریح کرد مهاجرت فقط به دلیل فشارها نبود و نگرانی‌ها درباره آینده پسرش در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی نقشی اساسی در اتخاذ این تصمیم داشت.

آقای عرب‌نیا درباره مشکلات هنرمندان در ایران گفت حکومت جمهوری اسلامی ایران همانند تمامی حکومت‌های «تمامیت‌خواه و ایدئولوژیک» از بدو تاسیس سعی کرد نگاه، منش، و رفتار خود را «با فشار» بر اکثریت جامعه ایران از جمله هنرمندان تحمیل کند.

او افزود: «چون ذات هنر با استقلال فکری و نگاه بدون وابستگی به هیچ جریان سیاسی می‌تواند هویت پیدا کند...همیشه این درگیری بین هنرمندان و جمهوری اسلامی بوده است.»

با کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد و پیوستن بسیاری از چهره‌های سرشناس هنر و سینما به اعتراضات ایرانیان، سخت‌گیری‌ها و برخوردهای جمهوری اسلامی با هنرمندان طی ماه‌های اخیر شدت یافته است.

XS
SM
MD
LG