لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

رویا نونهالی بدون حجاب اجباری در خانه هنرمندان حضور یافت


رویا نونهالی، بازیگر سینما و تئاتر
رویا نونهالی، بازیگر سینما و تئاتر

رویا نونهالی، بازیگر سینما و تئاتر، روز شنبه ۱۱ شهریور بدون داشتن حجاب اجباری در مراسم بزرگداشت ایران درودی در خانه هنرمندان حضور یافت.

در ویدیویی که در صفحه اینستاگرام سینما-هنر منتشر شده رویا نونهالی بدون روسری و در حال خواندن متنی در گرامی‌داشت ایران درودی، نقاش سرشناس، دیده می‌شود.

این مراسم با نام «شب ایران درودی» در خانه هنرمندان برگزار شده است.

رویا نونهالی از داوران مسابقه تلویزیونی عصر جدید بود که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شد.

در پی اعتراضات سراسری سال گذشته به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، شمار قابل‌توجهی از هنرمندان به نشانه حمایت از معترضان روسری از سر برداشتند.

مقامات جمهوری اسلامی در واکنش به این اقدام، برخی از هنرپیشه‌های مخالف حجاب اجباری را بازداشت یا احضار و بازجویی کرده و بعضی دیگر را هم به احکام قضایی محکوم کردند.

تشکیل پرونده قضایی برای افرادی از جمله ترانه علیدوستی، مرضیه برومند، کتایون ریاحی، شقایق دهقان، فاطمه معتمدآریا، هنگامه قاضیانی، و باران کوثری نمونه‌هایی از فشارهای امنیتی و قضایی بر بازیگران معترض بشمار می‌رود.

افسانه بایگان و آزاده صمدی هم از جمله بازیگرانی هستند که به اتهام خودداری از داشتن پوشش اجباری، با احکام تحقیرآمیزی همچون مراجعه اجباری به روانشناس محکوم شدند.

در شرایطی که حکومت ایران با توسل به ابزارهای قضائی و امنیتی درصدد سرکوب نافرمانی مدنی زنان برآمده است، تصاویر و ویدیوهای بسیار زیادی از حضور زنان در اماکن عمومی در ایران بدون داشتن حجاب اجباری منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG