لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

نیروهای امنیتی، بخشی از گورهای زندانیان سیاسی اعدام‌ شده در دهه ۶۰ را تخریب کردند


گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷ در محل گورستان بهشت رضا در مشهد. آرشیو
گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷ در محل گورستان بهشت رضا در مشهد. آرشیو

گزارش ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در روزهای اخیر، بخشی از آرامستان بهشت رضا در مشهد که محل خاک سپاری زندانیان سیاسی اعدام‌ شده دهه ۶۰ بوده است را با بولدوز تخریب کرده اند.

به گزارش کانال تلگرامی منشور آزادی، رفاه، برابری، «تخریب های اخیر در مشهد از اوایل مهر سال جاری شروع شد که تاکنون ادامه داشته است.»
بر اساس این گزارش، گرچه از سال ۱۳۹۵، سیاست نابود کردن محل دفن زندانیان سیاسی اعدام شده در آرامستان بهشت رضا و تپه سلام مشهد، در دستور کار نهادهای امنیتی بوده، اما «در روزهای گذشته این اقدام شدت بیشتری گرفته است.»
در گذشته نیز اقدامات مشابهی در شهرهای اهواز، تبریز و بابل نیز صورت گرفته است.
کانال تلگرامی منشور آزادی، رفاه، برابری اشاره کرد که در اهواز، گورهای جمعی ۴۴ تن از زندانیان سیاسی، که در یک تکه زمین بایر در سه کیلومتری شرق گورستان بهشت‌ آباد این شهر مدفون شده اند، تخریب شد و ساخت و سازهایی در آنجا برای از بین بردن آثار جرم و جنایت صورت گرفت.
بر اساس این گزارش، در جریان خاک برداری از زمین های انتهای فاز ۲ پاداد شهر و بلوار بنک دار، چندین جسد در یک گور دسته جمعی كه با سیمان پوشیده شده بودند آشکار شد که در نهایت، نیروهای امنیتی، آن را با خاک پوشاندند و پروژه تعریض خیابان را جهت پنهان سازی این گورها ادامه دادند.
همچنین در گذشته بیش از ۷۵ مزار از قبرهای اعدام‌شدگان سال ۶۷ و به طور کلی دهه ۶۰ در آرامستان وادی رحمت شهر تبریز تخریب شد.
به گزارش کانال تلگرامی منشور آزادی، رفاه، برابری، نیروهای وزارت اطلاعات با ریختن بتون و سیمان به ضخامت بیش از ۱۰ سانتیمتر و صاف كردن زمین های این بخش از گورستان، آثار کشتار و قتل عام خود را از بین بردند.
در شهر بابل نیز گورهای بسیاری از زندانیان سیاسی اعدام شده در دهه ۶۰، بویژه سال ۶۷ که در قبرستان بهائیان و آرامستان یهودیان شهر مدفون شده بودند توسط عوامل وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران از بین رفت.
کانال تلگرامی منشور آزادی، رفاه، برابری افزود: بر روی بخشی از گورهای اعدام‌شدگان، ساختمان های چندطبقه، به صورت واحدهای آپارتمانی به نام کوثر ساخته شد و تمام آن واحدهای مسکونی به عوامل نیروهای سپاه پاسداران و نیروی انتظامی واگذار شدند.
گورستان خاوران تهران نیز در چند سال اخیر با اجبار نیروهای وزارت اطلاعات، محل دفن درگذشتگان بهائی شده که این امر با مخالفت خانواده های دادخواه و جامعه بهائیت رو به رو شده است.
تغییر بافت گورستان خاوران بوسیله ایجاد قبرهای جدید از روش های متداول حاکمیت برای نابود سازی آثار جنایت خود است.
هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰، به ویژه در تابستان ۶۷، به دلیل عضویت در گروه ها و سازمان هایی مانند سازمان مجاهدین خلق ایران، حزب توده ایران، فداییان خلق (اکثریت و اقلیت) و یا به دلیل هواداری از آنها اعدام شدند.
اعدام های تابستان ۶۷ با فتوا و تایید روح الله خمینی، بنیانگزار جمهوری اسلامی، از طریق کمیته ای صورت گرفت که او اعضای آن را منصوب کرده بود.
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، نیز یکی از اعضای کمیته کشتار تابستان ۶۷ بوده است.
XS
SM
MD
LG