لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

گروه «دادخواهان خاوران» دفن یک شهروند بهائی در گلزار خاوران را محکوم کرد


دیوارنویسی علیه شهروندان بهایی در ایران. آرشیو
دیوارنویسی علیه شهروندان بهایی در ایران. آرشیو

گروه «دادخواهان خاوران» با انتشار بیانیه‌ای دفن‌ یک شهروند بهائی در گلزار خاوران را به شدت محکوم کرد.

دادخواهان خاوران این اقدام جمهوری اسلامی را «نافرمانی از اصول حقوق بشر و قوانین مربوط به حفظ نشانه‌های جنایت علیه بشریت ... و نشانه‌ای از بی‌احترامی به پیروان دیانت بهائی، خانواده‌های جانباجتگان دهه ۶۰ و کشتار ۶۷» خوانده است.

این گروه با غیرپذیرفتنی دانستن خشونت و ظلم علیه گروه‌های مذهبی، «خشونت دولتی» علیه پیروان آیین بهائی را محکوم کرد و از جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، خواست تلاش‌های لازم برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی را انجام دهد.

سیمین فهندژ، نماینده جامعه جهانی بهائیان در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گذشته از «دفن اجباری پیکر یک شهروند بهائی در گورستان خاوران بدون اطلاع خانواده‌اش» انتقاد کرده بود.

او در انتقاد از این اقدام جمهوری اسلامی نوشت: «پیکر بی‌جان بهائیان چه تهدیدی برای حکومت است که بعد از سرکوب بی‌وقفه که در زندگی به آنها تحمیل می‌شود رفتار بی‌رحمانه حکومت ایران حتی پس از مرگ با آنها ادامه دارد.»

طبق بیانیه جامعه جهانی بهائیان که روز ۳۰ مارس انتشار یافت، بهزاد مجیدی، شهروند بهائی متوفی، توسط یک مامور وزارت اطلاعات در آرامستان خاوران و در مجاورت قبرستان بهائیان به خاک سپرده شد.

دفن اجباری این شهروند بهائی پس از خودداری خانواده‌اش از پرداخت «هزینه گزاف» مورد مطالبه این مامور وزارت اطلاعات انجام گرفت.

طبق بیانیه جامعه جهانی بهاییان، مامور وزارت اطلاعات در شرایطی چنین درخواستی را مطرح کرده بود که این زمین متعلق به بهائیان است.

جامعه جهانی بهائیان در بیانیه خود افزود که پیروان این آئین از حق تدفین متوفیان خود بر اساس آیین بهائیت محروم می‌شوند و کارکنان آرامستان‌های بهائی بازداشت و خانواده‌های‌شان به دستگیری و زندان تهدید می‌شوند.

این سازمان خاطرنشان کرد که شمار زیادی از آرامستان‌های بهاییان طی چهار دهه اخیر «مصادره یا هتک حرمت» شده‌اند.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷، بهائیان به صورت نظام‌مند در معرض رفتارهایی تبعیض‌آمیز و غیرقانونی از جمله بازداشت‌های خودسرانه و حبس بر اساس اتهامات بی‌اساس، محرومیت از تحصیل، مصادره خانه‌ها و اموال، و هتک حرمت به آرامستان‌های شان بوده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری و دولت‌های غربی از جمله ایالات متحده همواره با محکوم کردن رویکرد تبعیض‌آمیز مذهبی جمهوری اسلامی علیه پیروان سایر ادیان و مذاهب به‌ویژه بهائیان در ایران، خواستار تغییر فوری این رویه بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG