لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

تداوم واکنش‌ها به یک اعدام؛ هلند سفیر ایران را احضار کرد


واکنش‌های بین‌المللی به اعدام علیرضا اکبری همچنان ادامه دارد.
واکنش‌های بین‌المللی به اعدام علیرضا اکبری همچنان ادامه دارد.

واکنش به اعدام علیرضا اکبری همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین مورد وزارت امور خارجه هلند سفیر ایران را برای ادای توضیحات احضار کرده است.

به گزارش آناتولی؛ «ووپکه هوکسترا»، وزیر امور خارجه هلند نگرانی‌های خود را در خصوص اعدام علیرضا اکبری به علیرضا کاظمی آبادی ابلاغ کرد و خواهان توضیحات او پیرامون این اعدام شد.

وزارت خارجه هلند پیش‌تر نیز در دو مقطع ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ و ۷ ژانویه ۲۰۲۳ به دلیل اعدام‌ معترضان بازداشت شده، سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرده بود.

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان از احضار سفیر جمهوری اسلامی در برلین برای توضیح در مورد اعدام شهروند ایرانی-بریتانیایی خبر داد و گفت که آلمان نگران وضعیت حقوق بشر در ایران است.

پیشتر نیز وزرای خارجه انگلیس و فرانسه نیز کاردارهای جمهوری اسلامی در لندن و پاریس را به دلیل اعدام علیرضا اکبری، شهروند دو تابعیتی توسط ایران فراخوانده بودند.

در همین رابطه رویترز به نقل از وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده بود که «کاترین کولونا»، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه کاردار جمهوری اسلامی در پاریس را به‌دلیل اعدام یک تبعه انگلیسی ـ ایرانی احضار کرد.

به گزارش رویترز همچنین به کاردار جمهوری اسلامی در پاریس هشدار داده شد که نقض مکرر قوانین بین‌المللی توسط ایران، به‌ویژه در رابطه با رفتار با اتباع خارجی که خودسرانه آنها را بازداشت می‌کند، بی‌پاسخ نمی‌ماند.

همزمان با اعدام علیرضا اکبری، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا نوشت: «دادستان جمهوری اسلامی را تحریم کردیم. کاردار جمهوری اسلامی را احضار کردیم. به طور موقت سفیر بریتانیا در تهران را برای مشورت فرا خواندیم.»

کلورلی همچنین از بررسی اقدامات بعدی خبر داده و پاسخ بریتانیا به این اقدام جمهوری اسلامی را محدود به این موارد ندانسته است.

XS
SM
MD
LG