لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

مقام کاخ سفید:‌ برجام احیا نشود تحریم و انزوای اقتصادی جمهوری اسلامی بیشتر می‌شود


برت مک‌گورک هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا
برت مک‌گورک هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا

همزمان با تازه‌ترین رایزنی‌ها درباره آینده مذاکرات احیای برجام، یک رسانه‌ آمریکایی به نقل از یک مقام کاخ سفید نوشت اگر برجام احیا نشود، دولت آمریکا تحریم و انزوای اقتصادی جمهوری اسلامی را بیشتر خواهد کرد.

پایگاه خبری آکسیوس می‌گوید برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، به تازگی در جمعی از کارشناسان اندیشکده‌ها، احیای برجام در آینده نزدیک را «بسیار بعید» دانسته است. آکسیوس به نقل از سه منبع آگاه نوشت مک‌گورک در این جمع گفت که «احیای برجام در آینده نزدیک را بعید می‌داند و کاخ سفید به دنبال استفاده از تحریم و انزوای اقتصادی علیه تهران است.»

کاخ سفید به طور رسمی این اظهارات را هنوز تائید نکرده است.

روز سه‌شنبه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و میانجی مذاکرات برجام در یادداشتی نوشت که «وقت تصمیم‌گیری سیاسی برای نجات برجام اکنون است و دیگر جایی برای امتیازگیری‌های چشمگیر اضافی بین طرفین مذاکرات باقی نمانده است.»

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم روز چهارشنبه گفت که با با جوزپ بورل تلفنی صحبت کرده و تاکید کرده‌است که «اگر آمریکا با واقع بینی در مسیر حصول توافق گام بردارد، توافق خوب در دسترس است.» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این تماس تلفنی با تکرار موضع خود تاکید کرده است که «اکنون زمان آن است که مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.»

این درحالی است که یک روز پیشتر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خبر داده بود که ایالات متحده متن پیشنهادی تازه اتحادیه اروپا در خصوص احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام را بررسی می‌کند.

روز چهارشنبه، کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه در حمایت همه جانبه از تلاشهای جوزپ بورل، از ایران خواست که هر چه زودتر پاسخی مثبت برای احیای برجام بدهد. او با تاکید بر اینکه هنوز دستیابی به توافق احیای برجام میسر است، گفت این درخواست فرانسه در همراهی با شرکایش است.

قدرت‌های جهانی و ایران ماه‌ها است که برای احیای برجام مذاکرات بی‌ثمری داشته‌اند و خودداری ایران از گفت‌و‌گوی مستقیم با آمریکا، که سخت‌ترین‌ تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده، روند مذاکرات را پیچیده‌تر کرده است.

یکی از موارد مورد اختلاف تهران و واشنگتن حضور نام سپاه پاسداران در یک فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا است. تهران خواستار حذف نام سپاه از آن فهرست است اما دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است این کار را نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG