لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۲

انریکه مورا: طرح اروپا منافع روشنی برای ایران دارد؛ طرف‌های مذاکره آخرین گام را بردارند


معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طرف‌های مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام خواست که «آخرین گام» برای احیای آن توافق را بردارند.

آقای مورا با انتشار توئیتی گفت «بهترین معامله ممکن» برای همه طرف‌های مذاکرات احیای برجام «روی میز» است. او با مقاله‌ای که رئیس او، جوزپ بورل روز سه شنبه در نشریه فایننشال تایمز در حمایت از احیای برجام منتشر کرد، را باز نشر کرد.

انریکه مورا نوشته است که احیای برجام منافع اقتصادی «روشن و قابل اندازه گیری» را برای مردم ایران و منافع «قابل تایید عدم اشاعه» تسلیحات هسته‌آی را برای جامعه بین المللی «تضمین» می کند و افزوده است از همه شرکت کنندگان دعوت می‌کنم تا «آخرین گام» را بردارند.

در مقاله روز سه‌شنبه جوزپ بورل نیز او نوشته است «اگر می‌خواهیم که توافق هسته‌ای با ایران هدر نرود، اکنون زمان تصمیم‌گیری است.»

بورل در این مقاله گفته است که برجام یک سنگ‌بنای اصلی ساختار جهانی منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی است و اجرای کامل آن می‌تواند این منافع آن را بازگرداند.

مسئول سیاست خارجی اتحایه اروپا با بیان این که در ایران نیز در مورد احیای برجام و اجرای کامل آن پس از تجربه منفی سال‌های اخیر بی‌اعتمادی‌های جدی وجود دارد، نوشته است که بهتر است برجام از «اقدامات احتمالی یک‌جانبه» حفظ شود.

قدرت‌های جهانی و ایران ماه‌ها است که برای احیای برجام مذاکرات بی‌ثمری داشته‌اند و خودداری ایران از گفت‌و‌گوی مستقیم با آمریکا، که سخت‌ترین‌ تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده، روند مذاکرات را پیچیده‌تر کرده است.

یکی از موارد مورد اختلاف تهران و واشنگتن حضور نام سپاه پاسداران در یک فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا است. تهران خواستار حذف نام سپاه از آن فهرست است اما دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است این کار را نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG