لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

مراد طاهباز فعال محیط زیست بعد از پنج سال، از زندان به مرخصی فرستاده شد


عکسی از آقای طاهباز پیش از زندانی شدن در سال ۱۳۹۶
عکسی از آقای طاهباز پیش از زندانی شدن در سال ۱۳۹۶

مراد طاهباز شهروند چندتابعیتی و از فعالان سرشناس محیط زیست ایران که از سال ۹۶ زندانی است، به طور موقت به مرخصی فرستاده شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از حجت کرمانی وکیل آقای طاهباز ااعلام کرد برای موکل او پابند الکترونیکی نصب شده است.

مراد طاهباز یکی از زندانیان چند تابعیتی و شهروند ایران، بریتانیا و آمریکا است. او یکی از هفت فعال محیط‌ زیستی است که در بهمن ۱۳۹۶ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. مراد طاهباز در زمان ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست، به عنوان یکی از اعضای پروژه حفاظت از یوز معرفی شده بود.

جاناتان فرانکس از کارزار «خانواده‌ ما را به خانه بازگردانید» با استقبال از مرخصی کوتاه طاهباز، خواستار ادامه فشار برای آزادی کامل مراد طاهباز و همسرش شد. وی به صدای آمریکا گفت: من بسیار برای مراد و خانواده‌اش خرسندم ولی باید کماکان فشار وارد کنیم. چرا که هنوز مراد با پابند الکترونیکی است و همسرش هم اجازه خروج از کشور ندارد. آن‌ها باید اجازه داشته باشند که ایران را ترک کنند. هرچند خروج مراد از زندان، فراغتی برای خانواد‌اش محسوب می‌شود، ولی اقدامی نیمه‌کاره از سوی دولت ایران است.

پیشتر قرار بود که در جریان آزادی شهروندان دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی مانند نازنین زاغری و انوشه آشوری، مراد طاهباز هم آزاد شود ولی با این که از زندان به بیرون منتقل شده بود، بار دیگر به زندان بازگردانده شد.

رکسانا طاهباز، دختر مراد طاهباز چند ماه پیش به روزنامه گاردین گفته بود که خانواده‌اش طی چهار سال گذشته بنا به توصیه دولت بریتانیا با رسانه‌ها صحبت نکرده‌اند که مبادا «مذاکرات به خطر بیافتد.»

XS
SM
MD
LG