لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن؛ نمایندگان ایران و آمریکا در مسیر دوحه


علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی (راست) و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی (راست) و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

ناصر کنعانی، سخنگوی جدید وزارت امور خارجه، روز دوشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت که علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه عازم دوحه خواهد شد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، سفر آقای باقری «در چارچوب توافقات انجام‌شده در سفر جوزپ بورل، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، به تهران مبنی بر ادامه مذاکرات» احیای برجام انجام خواهد بود.

ساعاتی پیشتر، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده بود رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز روز دوشنبه به قطر خواهد رفت.

تا زمان تنظیم این خبر، دولت قطر اظهار نظری در این باره نکرده است.

گفت‌وگوهای احیای برجام در وین در ماه مارس سال جاری و پس از ١١ ماه مذاکره غیرمستقیم میان ایران و آمریکا به مرحله نهایی‌شدن نزدیک شده بود اما ابتدا کارشکنی‌های روسیه و سپس خواسته‌های فرابرجامی جمهوری اسلامی از جمله حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی سبب توقف آن شد.

به گزارش رویترز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش از آغاز مذاکرات دوحه گفته است که جمهوری اسلامی باید «از درخواست‌های اضافه خود که فرای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، صرف نظر کند.»

این درحالی است که هفته گذشته یک مقام ایرانی و یک مقام اروپایی به خبرگزاری رویترز گفتند جمهوری اسلامی از مطالبه حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی دست برداشته است اما هنوز دو مسئله از جمله حذف تحریم‌ها به صورت حل‌نشده باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG