لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

توافق برای ازسرگیری مذاکرات؛ کاخ‌سفید: برجام بهترین راه ممانعت از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای است


در پی اعلام اتحادیه اروپا مبنی بر احتمال ازسرگیری مذاکرات برجام طی روزهای آینده، شورای امنیت ملی کاخ‌سفید به فرهاد پولادی، خبرنگار صدای آمریکا گفت که واشنگتن همچنان بازگشت به برجام را بهترین راه ممانعت از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای می‌داند.

جان کربی، که هم اکنون به عنوان هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در دولت جو بایدن انجام وظیفه می کند در گفتگو با خبرنگاران همراه رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در نشست گروه هفت و ناتو به اروپا رفته است گفت: «ما همچنان به برگشت به برجام اعتقاد داریم مساله درباره موضع ما تغییر نکرده است که بهترین راه ممانعت ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی است و برگرداندن آنها به پیروی کامل است.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که به تهران رفته است روز شنبه ۴ تیرماه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

جوزپ بورل در یک رشته توییت به دیدار خود با وزیر خارجه ایران اشاره کرد و نوشت: «سفر من به تهران یک هدف عمده دارد: نیرو محرکه تازه‌ای به مذاکرات بدهد و برجام را به مسیر اصلی بازگرداند.»

آقای بورل در ادامه نوشته است: «از زمانیکه گفت‌وگوهای وین را متوقف کردم، سه ماه گذشته است. باید سازوکار کنونی تشدید [تنش‌ها] را متوقف کنیم و به کارمان سرعت ببخشیم. باید حالا توافق را نهایی کنیم. در دیدار با امیرحسین عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، درباره ازسرگیری مذاکرات میان ایران و ایالات متحده در روزهای آینده با هدف حل آخرین مسائل برجسته، که توسط تیم من تسهیل می‌شود، به توافق رسیدیم. روابط دوجانبه ما پتانسیل عظیمی دارد اما بدون یک برجام کارامد نمی‌توانیم روابط‌مان را به طور کامل توسعه بدهیم. همچنین مسائلی فوری مانند دستگیری بسیار نگران‌کننده شهروندان اروپایی توسط ایران را مطرح کردم و خواستار آزادی‌شان شدم.»

امیرعبداللهیان گفت ایران آمادگی دارد که در روزهای آینده مذاکرات وین را ازسر بگیرد. وی همچنین گفت‌وگوهای خود با بورل را «مفصل، دقیق و عمیق» توصیف کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در حساب توییتری خود نوشته بود برای دیدار با وزیر خارجه ایران و چند مقام دیگر به تهران سفر می‌کند. این تازه‌ترین تلاش‌ برای احیای مذاکرات معلق‌شده برجام است.

جوزپ بورل نوشت: «دیپلماسی تنها مسیر برای بازگشت به اجرای کامل توافق برجام و معکوس کردن تنش‌های موجود است.»

گفته شده که این سفر با هدف رایزنی‌های صورت گرفته میان ایران و اتحادیه اروپا، شرایط مذاکرات رفع تحریم‌ها و همچنین در چارچوب موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه با اشاره به دیدار خود با طرف‌های اروپایی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران در توییتر نوشت که ایالات متحده به «مسیر دیپلماسی معنادار» متعهد می‌ماند.

ایران و آمریکا از اواخر دولت روحانی و همزمان با روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکره برای احیای برجام را شروع کردند و در دولت رئیسی این مذاکرات ادامه یافت. با این حال چند ماه پیش، پس از اصرار جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی که توسط آمریکا تهیه می‌شود، موجب توقف مذاکرات شد.

XS
SM
MD
LG