لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

تلاش‌ها برای احیای برجام؛ یک روز بعد از دیدار با مقام آمریکایی، مسئول سیاست خارجی اروپا به تهران می‌رود


سفر آقای بورل به تهران یک روز بعد از دیدار غیررسمی او با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران است.
سفر آقای بورل به تهران یک روز بعد از دیدار غیررسمی او با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران است.

چند ساعت بعد از دیدار غیررسمی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، آقای بورل در حساب توییتری خود نوشت برای دیدار با وزیر خارجه ایران و چند مقام دیگر به تهران سفر می‌کند. این تازه‌ترین تلاش‌ برای احیای مذاکرات معلق‌شده برجام است.

جوزپ بورل نوشت: «دیپلماسی تنها مسیر برای بازگشت به اجرای کامل توافق برجام و معکوس کردن تنش‌های موجود است.»

روز جمعه ۳ تیرماه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تائید کرد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اواخر روز جمعه برای گفتگو در مورد تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای وارد تهران خواهد شد. او گفت آقای بورل با حسین‌امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی دیدار خواهد کرد.

گفته شده که این سفر با هدف رایزنی‌های صورت گرفته میان ایران و اتحادیه اروپا، شرایط مذاکرات رفع تحریم‌ها و همچنین در چارچوب موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی صورت خواهد گرفت.

سفر آقای بورل تنها چند ساعت بعد از دیدار او با نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد. پنجشنبه شب، انریکه مورا معاون بورل در توئیتر خود عکسی از دیدار غیر رسمی خود، جوزپ بورل و رابرت مالی در رستورانی در بروکسل منتشر کرد و گفت که آنها گفتگوهایی درباره برجام و چشم انداز آن در منطقه خاورمیانه داشته‌اند. آقای مورا به نقل از رابرت مالی نوشت که ایالات متحده برای بازگشت به توافق هسته‌ای متعهد است.

این سفر از پیش اعلام نشده در حالی است که این هفته هم مقامات آمریکا و ایران با اشاره به یکدیگر بر تمایل برای ادامه مذاکرات تاکید کرده بودند.

ایران و آمریکا از اواخر دولت روحانی و همزمان با روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکره برای احیای برجام را شروع کردند و در دولت رئیسی این مذاکرات ادامه یافت. با این حال چند ماه پیش، پس از اصرار جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی که توسط آمریکا تهیه می‌شود، موجب توقف مذاکرات شد.

XS
SM
MD
LG