لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

گزارش جدید آژانس: ایران برای غنی‌سازی در فردو آماده می‌شود


آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران آماده تزریق اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات غنی‌سازی فردو است.

به گزارش رویترز، ایران برای تزریق گاز به دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته آی آر ۶ که در سایت زیرزمینی فردو نصب شده‌اند، آماده می‌شود.

در این گزارش آمده که آبشاری متشکل از ۱۶۶ سانتریفیوژ آماده فعال شدن در فردو هستند و فرایند پیش‌راه‌اندازی سانتریفیوژها آغاز شده، اما تهران اعلام نکرده است که چه درصدی از غنی‌سازی را اجرا خواهد کرد.

گفتنی است هفته گذشته و در پی حضور رابرت مالی در نشست کمیته روابط خارجی سنا تعدادی از سناتورها نسبت به دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید ابراز تردید کردند.

نشریه خبری-تحلیلی «هیل» با انتشار گزارشی از قول اعضای کمیته روابط خارجی سنا از هردو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نوشت که آنها با ابراز تردید نسبت به رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران، می‌گویند به‌رغم این‌ که دولت آمریکا پیشنهاد روی میز مذاکرات را حفظ کرده است، اما جمهوری اسلامی تمایل کمی به برقراری مجدد توافق برجام نشان می‌دهد.

مذاکرات احیای برجام، که در زمان اجرا، محدودیت‌های قابل توجهی را بر برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌ها مقرر کرد، مدت‌ها است که متوقف شده است.

به نوشته نشریه اینترنتی هیل باب منندز، رییس کمیته روابط خارجی سنا، پس از جلسه محرمانه هفته پیش با بیان این که نسبت به حصول توافق خوش‌بین نیست، تصریح کرد که به باور دولت بایدن، نگه داشتن این پیشنهاد روی میز «از نظر راهبردی منطقی است.»

این قانون‌گذار دموکرات افزود: «اما من مسیر پیشرفتی به جلو نمی بینم ،‌ از دیدگاه من توافق جدید در درون تشکیلات سیاسی ایران یک گزاره تفرقه انگیز است که احیای توافق را دشوار می‌کند.»

دیگر اعضای کمیته نیز نظرات چندان متفاوتی ندارند.

سناتور جیمز ریش از حزب جمهوری‌خواه نیز نسبت به ادامه مذاکرات خوش‌بین نیست و پس از برگزاری جلسه‌ای با نماینده ویژه دولت در مذاکرات وین به صدای امریکا گفته‌است که به نظر او هیچ چیز تغییری نداشته است.

سناتور ریش گفت: «رفتار ایران تغییر نکرده است. من با مسایلی که در مورد آنها صحبت شد من موافق نیستم. من با توافق ناقص قبلی موافق نبودم، و آن چه این جا در باره‌اش صحبت شد حتی ضعیف‌تر است و وقت رها کردن مذاکرات رسیده‌است.»


XS
SM
MD
LG